Powstanie Warszawskie. Przyczyny powstania. Dziś 75 rocznica

Powstanie Warszawskie to wielkie wydarzenie historyczne. Wie o nim każdy Polak. Ma niesamowitą wartość, w szczególności dla starszych ludzi. Czy wiecie na kiedy przypada jego rocznica, a może jakie były przyczyny wybuchu Powstania?

Powstanie Warszawskie kiedy wybuchło?

Co roku 1 sierpnia obchodzimy rocznicę Powstania. Właśnie w dniu 1 sierpnia 1944 roku Polacy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i chwycili za broń. Walka o wolność przyniosła wiele śmierci. Zginęło w niej aż 150 tysięcy osób. Mało tego, prawie wszyscy mieszkańcy stolicy, zostali zmuszeni opuścić miasto. Powstanie niosło za sobą wiele nadziei, ludzie podchodzili z entuzjazmem do nadchodzących zmian. Nic w tym dziwnego, tysiące warszawiaków patrzyło na wycofujące się wojska niemieckie. Armia sprawiała wrażenie przegranej. Jednak Niemcy powstrzymali odwrót swoich żołnierzy i skierowali na Warszawę karne wojsko.

Przyczyny Powstania Warszawskiego

W roku 1943 Polacy uświadomili sobie, że Polska nie zostanie wyzwolona spod okupacji niemieckiej. Alianci zachodni mieli w tym pomóc, lecz wszystko wskazywało na to, że nie można będzie na nich liczyć. Dlatego właśnie warszawiacy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Kiedy Stalin zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem RP, Armia Czerwona była już niemal pewna tego, iż niedługo staną do walki. Sytuacja polityczna robiła się coraz bardziej napięta i niekorzystna dla Polaków.

Przebieg Powstania Warszawskiego

1 sierpnia roku 1944 o godzinie 17:00 zaczęło się Powstanie Warszawskie. Nosiło nazwę godziny „W”, więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z tego artykułu Godzina „W”. Kiedy wypada i czego jest symbolem? Wtedy właśnie siły AK zaatakowały niemieckie posterunki. Przez kilka pierwszych godzin to Polacy odnosili sukces w walce. W pierwszym tygodniu również sukces przypadał dla Armii Czerwonej. Z dnia na dzień zdobywaliśmy kolejne punkty oporu Niemiec. Ogromnym sukcesem było zajęcie budynku PAST-y. Wtedy też właśnie wzięto w niewolę niemieckich żołnierzy. Wciąż czekaliśmy na wsparcie od Sowietów, jednak z upływem czasu, nadzieja na ich przybycie słabła. Niemcy nabrali sił i zaczęli nasyłać na Warszawę wiele sił wojskowych. Zacięta walka trwała aż 63 dni. 2 października 1944 roku Powstanie Warszawskie się zakończyło klęską wojsk powstańczych.

źródła zdjęć: wiadomosci.dziennik

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.