Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla – za rozwiązywanie światowych konfliktów

Donald Trump nominowany

Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla! Zgłoszenie pochodzi z norweskiego parlamentu, a dokładnie od Christiana Tybringa-Gjedde, który chce uhonorować wysiłki amerykańskiego prezydenta w kierunku rozwiązywania światowych konfliktów, m.in. na rzecz porozumienia między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. 

Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Członek norweskiego parlamentu Christian Tybring-Gjedde postanowił zgłosić Donalda Trumba jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla. Argumentował, że chce uhonorować wysiłki prezydenta Stanów Zjednoczonych na rzecz rozwiązywania światowych konfliktów.

Biorąc pod uwagę jego zasługi, myślę, że zrobił więcej, by zaprowadzić pokój miedzy narodami, niż większość innych nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla – wytłumaczył Christian Tybring-Gjedde w rozmowie z Fox News.

Ponadto zaznaczył, że za kadencji Trumpa Stany Zjednoczone wycofały część swoich wojsk na Bliskim Wschodzie. Tybring-Gjedde uważa również, iż amerykański prezydent przyczynił się do ułatwienia kontaktów między Indiami i Pakistanem, miał wpływ na konflikt Korei Północnej z Południową oraz kwestię zbrojeń nuklearnych Korei Północnej. Norweg zaznaczył, że nie jest zwolennikiem Trumpa, jednak jego działania miały ogromny wpływ załagodzenie konfliktów.

Osoby, które otrzymały Pokojową Nagrodę w ostatnich latach, zrobiły znacznie mniej niż Donald Trump. Na przykład Barack Obama nic nie zrobił – powiedział polityk.

Należy przypomnieć, że poprzedni prezydent USA otrzymał nagrodę za  „nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami”.


ZOBACZ TAKŻE: DONALD TRUMP ZAPŁACI AKTORCE FILMÓW DLA DOROSŁYCH PRAWIE 45 TYS. DOLARÓW!

Warto zaznaczyć, ze nie jest to pierwszy raz, kiedy Norweg zgłasza Trumpa do plebiscytu. Okazuje się, że zrobił to również w 2018 roku. Stwierdził wówczas, że amerykański prezydent powinien zostać nagrodzony za przełomowy szczyt w Singapurze, w trakcie którego spotkał się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Regulamin Fundacji Nobla informuje, iż kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla do 31 stycznia mogą zgłaszać m.in. członkowie parlamentów i rządów, rektorzy uniwersytetów, profesorowie nauk humanistycznych, historii, filozofii, prawa i teologii czy laureaci tego wyróżnienia z poprzednich lat. Po zakończonym terminie zgłoszeń Komitet Noblowski wybiera 200 kandydatów. Następnie eksperci zawężają listę do jedynie 15 osób. W dalszej części Komitet wysyła rekomendacje, a następnie odbywa się głosowanie.

źródło: wprost.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.