Nowe kryteria przyznawania Oscarów – film bez kobiet, LGBTQ+ i mniejszości rasowych nie będzie się liczył

Nowe kryteria przyznawania Oscarów

Nowe kryteria przyznawania Oscarów wzbudziły ogromne kontrowersje. Okazuje się, że film bez kobiet, LGBT i mniejszości rasowych nie będzie brał udziału w plebiscycie. Wymogi dotyczą nie tylko aktorów, ale także osób związanych z produkcją. Co więcej, to nie jedyne zmiany, które wprowadzono. 

Nowe kryteria przyznawania Oscarów

Szokujące zasady przyznawania najważniejszej nagrody filmowej! Okazuje się, że już w 2022 roku będą one stopniowo wdrażane, aby ostatecznie wszystkie obowiązywały 2 lata później. Filmy muszą spełniać określone wymogi. Mowa tu konkretnie o pojawieniu się w produkcji osoby LGBTQ+, kobiety oraz przedstawiciela mniejszości rasowej. To konsekwencje działań w ramach akcji #OscarsSoWhite, która oskarżyła Akademię o rasizm oraz brak tolerancji.

Wprowadzono 4 standardy nowych zasad, z których dwa będą obligatoryjne. Pierwsza kategoria związana jest z reprezentacją na ekranie. Okazuje się, że przynajmniej jeden z odtwórców głównych ról lub znaczącej roli drugoplanowej musi mieć inne rasowe pochodzenie. Ponadto przynajmniej 30% aktorów drugoplanowych i epizodycznych musi być z którejś z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. Żeby tego było mało, główny wątek musi być związany z co najmniej jedną spośród grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Nowe zasady będą obowiązywać również ekipy filmowe. Okazuje się, że casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz (co najmniej dwa z powyższych działów) powinny być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. Przynajmniej jeden kierownik działu oraz 6 osób niższego szczebla ekipy musi reprezentować mniejszość etniczną, a 30% całej ekipy filmowej powinny stanowić osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.


ZOBACZ TAKŻE: ZIMA 2020 – WIZJA JASNOWIDZA JACKOWSKIEGO. NIE WSZYSTKIM SIĘ TO SPODOBA…

Standardy obecności w branży

Bardzo podobnie przedstawiają się zasady związane ze standardami obecności w branży. Mowa tu o studiach i dystrybutorach, które muszą mieć stały program staży skierowany dla osób z grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchonieme, natomiast małe studia i niezależni dystrybutorzy muszą mieć co najmniej dwie osoby na płatnych stażach reprezentujące którąś z powyższych grup. Osoby z dokładnie z tych samych grup muszą znaleźć się również na stanowiskach związanych z reklamą, dystrybucją i PR-em. 

źródło: nczas.com, dorzeczy.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.