Donald Trump i Andrzej Duda – jakie ustalenia w Białym Domu?

Donald Trump i Andrzej Duda spotkali się w środę w Białym Domu, aby ustalić wiele ważnych spraw związanych ze współpracą pomiędzy krajami. Wizyta, jak podają media, przebiegła w przyjaznej i pełnej serdeczności atmosferze. Sam Donald Trump podsumował ją na swoim koncie na Twitterze. A więc, jakie padły ustalenia?

Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu

To już druga wizyta naszego Prezydenta w Białym domu w przeciągu 9 miesięcy. Odwiedził to miejsce wraz z małżonką. Dodatkowo wizyta przebiegła w atmosferze spokojnej i przede wszystkim, serdecznej. Sam Donald Trump podsumował ją na swoim Twitterze. Podkreślił, że to była ogromna przyjemność gościć u niego parę prezydencką.


Donald Trump Andrzej Duda jakie ustalenia?

Podczas wizyty pary prezydenckiej w Białym Domu, zostały ustalone decyzje, które w przyszłości będą kształtować relacje pomiędzy Polską i USA. Co w związku z tym, jakie to ustalenia?

1. Zwiększenie wojsk amerykańskich w naszym kraju

Po pierwsze, Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wspólną deklarację dotyczącej sił zbrojnych USA w Polsce. Skutkiem jest zwiększenie ilości amerykańskich żołnierzy na terenie Polski. Mowa o 4500 działaczach i ma stopniowo rosnąć w kolejnych latach. Ma to zapewnić lepszą ochronę kraju jak i spowodować efekt odstraszenia zagrożeń.

 2. Ile nowych samolotów dla Polski?

Armia polska ma wsparcie w postaci 32 nowym samolotów F-35. Dlatego Prezydent zadeklarował chęć zakupu owych maszyn. To z pewnością mowa o nowej technologii, modernizacji lotnictwa.

 3. Jakie ustalenia związane z gazem?

Jak podaje TVN, spotkanie nie dotyczyło tylko kwestii obrony. Poruszono również temat gazu i Polska zadeklarowała chęć jego zakupu z amerykańskich źródeł. Prezez PGNiG Piotr Woźniak, wspomniał że dzięki dobrym relacjom pomiędzy Polską a Stanami, to zdecydowanie dobre rozwiązanie.

 4. Energia jądrowa

To bardzo ważny krok dotyczący włączenie elektrowni jądrowej do naszego kraju. Krzysztof Tchórzewski, Minister energii, ocenił że Polska jest przygotowana na taki koszt (70-75 mld złotych).

5. Wizy – zostaną zniesione?

Ten punkt jest jednym z najczęściej wyszukiwanych spraw związanych ze Stanami. Czy w końcu zniosą wizy dla Polaków? Dlatego Donald Trump przekazał informację, że Polska dołączy do programu bezwizowego najszybciej jak to możliwe i może to nastąpić nawet do 90 dni. 

Podsumowując, wizyta wniesie rozwiązania, które będą korzystne dla Polski. Liczymy na współpracę, która przyniesie oczekiwane efekty.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.