Czy twoje miasto jest gorętsze niż wtedy gdy się urodziłeś? Sprawdź!

Twoje miasto jest gorętsze niż wtedy gdy się urodziłeś? Teraz możesz to sprawdzić! W ostatnich dniach narzekamy na ogromną falę upałów która nadciągnęła nad Polskę. Trudno wyobrazić sobie przetrwanie ostatnich dni bez zimnych napojów i wentylatorów. Mówi się, że klimat stale się ociepla. Wydaje się wam, że kiedyś było chłodniej? Teraz możecie to sprawdzić! Stworzono do tego specjalne narzędzie.

Ocieplający się klimat

Rokrocznie mówi się o klimacie, który staje się coraz to cieplejszy i może wpływać na życie na naszej planecie. ?Najbardziej obawia się topniejących lodowców, które skutecznie mają podnosić poziom wód w morzach i oceanach.

Zabójcze momentami temperatury można także odczuć na własnej skórze. Ostatnie dni, zwłaszcza w Polsce, były dla wielu katorgą. Duża część społeczeństwa niezbyt dobrze znosi upały. Niektórzy natomiast twierdzą, że jeszcze kilka lat wcześniej na świecie było chłodniej. Czy mają rację? Teraz można to sprawdzić!

Czy twoje miasto jest gorętsze niż kiedyś?

Bardzo ciekawe narzędzie przygotowano na stronie nytimes.com. Można tam sprawdzić, czy w mieście w którym się urodziliśmy, kiedyś było chłodniej niż teraz. Co więcej, otrzymujemy tam ciekawe statystki i opis zależności. Co więcej, sprawdzić można naprawdę wszystkie miasta – nawet te małe! 

Jak korzystać ze strony?

Całość jest niezwykle łatwa i intuicyjna. Po wejściu w konkretny link, musimy wpisać zaledwie 2 rzeczy – miasto, w którym się urodziliśmy, a także nasz rok urodzenia. Wtedy dowiemy się, jak zależność temperatur z tamtego okresu ma się do tego, co teraz obserwujemy za oknem teraz. W ten sam sposób możemy sprawdzać także wiele innych miast, nawet poza granicami naszego kraju. Mamy też pełną dowolność we wpisywaniu dat.

Strona robi furę. Jej kolejną ciekawą opcją jest prognoza tego, jakie temperatury mogą mieć miejsce, gdy będziemy mieć przykładowo 80 lat. Osoby które nie znoszą upałów muszą mieć się zatem na baczności!

O ile gorętsze jest twoje rodzinne miasto?

Za przykład weźmy Wrocław i rok 1993. Wyniki są następujące:

Jak natomiast zmieniała się temperatura na przestrzeni lat?

Jest to świetna zabawka dla ludzi ciekawskich i lubiących podróże do przeszłości. Jednakże, jak już wcześniej wspomniano, możemy także podróżować w przyszłość:

Na jakiej stronie sprawdzić czy twoje miasto jest gorętsze niż wtedy gdy się urodziłeś?

Jak wcześniej wspomniano, bardzo ciekawe rozwiązanie udostępnia strona nytimes.com. Aby sprawdzić, czy twoje miasto jest gorętsze niż wtedy gdy się urodziłeś, KLIKNIJ TUTAJ.

źródło zdjęć: nytimes.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.