Ile zarabia kierowca autobusu? Zobacz stawki!

Ile zarabia kierowca autobusu? To bardzo odpowiedzialny zawód! Nie dość, że kierowca musi odpowiadać za grupę którą przewozi, w dodatku musi być świetnym kierowcą. Autobusy bowiem do najmniejszych pojazdów nie należą. Jak kształtuje się wielkość zarobków w tym zawodzie? Jaki musi być odpowiedni kierowca i jaki jest jego zakres obowiązków? Sprawdź!

Kierowca autobusu – zakres obowiązków

Obowiązki kierowcy zależą w głównej mierze od tego, w jakiej korporacji podejmowana jest praca. Kierowca może bowiem prowadzić zarówno autobus miejski, jak i autobus rejsowy. Nieco mniejsza presja powinna towarzyszyć w tym drugim wypadku – mimo tego, że do pokonania są zazwyczaj dłuższe trasy. Prowadzący autobus miejski natomiast, stale goniony jest przez czas. Musi zmieścić się w rozkładzie, od niego często zależy, czy ludzie zdążą do pracy.

Nie jest jednak cudotwórcą i nie przeskoczy nad ewentualnymi korkami lub zatorami. Z tego powodu często mu się obrywa – jest na pierwszej linii konfliktu z potencjalnie niezadowolonym klientem, czyli pasażerem. Kierowca odpowiada też za bezpieczeństwo pasażerów. Często ma pod sobą wiele osób w różnym wieku. Musi reagować  na wszystkie nietypowe sytuacje, które zaistnieją w jego maszynie.

Kierowca autobusu – jaki powinien być?

Jak w każdym zwodzie, tak i w tym przypadku – kierowca musi dysponować szeregiem cech odpowiednich dla wykonywanej pracy. Przede wszystkim musi dobrze prowadzić pojazdy i mieć ku temu należyte uprawnienia. Powinien też mieć względne pojęcie na temat motoryzacji, bowiem w trasie maszyna bardzo często może odmówić posłuszeństwa. Nikt nie wymaga aby był mechanikiem, jednak podstawy muszą być opanowane. Chłodna głowa oraz szybkość podejmowanych reakcji – dwie cechy, które są niezwykle istotne. One także są mile widziane u kierowców.

Ile zarabia kierowca autobusu?

Kierowca autobusu bardzo często musi pracować w święta – zwłaszcza w przypadku komunikacji zbiorowej miejskiej. Czasami też wypadają dyżury nocne, gdy w mieście funkcjonują takowe linie. Poza tym trzeba przygotować się na wczesne wstawanie. Czy to wszystko rekompensują zarobki?

Portal wynagrodzenia.pl podaje, że średnia wielkość zarobków wśród kierowców autobusów wynosi niemal 3500 złotych brutto, co daje mniej więcej 2500 na rękę. Są też jednak dolne i górne granice zarobków, na jakie liczyć mogą kierowcy. Najniższe średnie wypłaty to 2800 złotych brutto, czyli trochę ponad 2 tysiące złotych na rękę. Najwyższe natomiast to prawie 4300 złotych brutto, co daje trochę ponad 3 tysiące złotych na rękę każdego miesiąca. 

źródło zdjęć: wrocław.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.