Postawiono model płuc w centrum miasta – po 5 dniach były czarne

Postawiono model płuc

Postawiono model płuc na rynku w Oświęcimiu. Kilkumetrowe sztuczne płuca wykonano z materiału przepuszczającego powietrze. Na samym początku były białe, jednak po kilku dniach zmieniły swój kolor na czarny. Eksperyment miał zbadać, jak i udowodnić mieszkańcom jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w mieście.

Dzień czystego powietrza

Na oświęcimskim rynku, w dniu czystego powietrza ustawiono model płuc. Kilkumetrowe, białe płuca z przepuszczającego powietrze materiału miały na celu zbadanie jakości powietrza. Nad eksperymentem czuwali działacze Oświęcimskiego Alarmu Smogowego. Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego informuje, że zanieczyszczenia powietrza są zwykle niewidzialne dla ludzkiego oka. Idea projektu polega na tym, aby udowodnić mieszkańcom w jak złym stanie jest powietrze jesienią i zimą. Jest ono przepełnione drobnym i szkodliwym pyłem, który osadza się w ludzkich organizmach.

Planowo płuca miały zmienić kolor dopiero po 14 dniach, jednak były czarne po zaledwie pięciu. Dodatkowo obok modelu ustawiono czujnik wyświetlający aktualne stężenie PM10. To samo badanie będzie przeprowadzone również w Czernichowie, Wieliczce, Zabierzowie, Niepołomicach i Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE: OSIOŁ KOLEJNYM GATUNKIEM, KTÓREMU GROZI WYGINIĘCIE

„Zobacz czym oddychasz. Zmień to.”

Model jest elementem kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to.” Ma na celu zwrócenie uwagi jak ogromnym problemem jest zanieczyszczone powietrze. Jak komentuje Magdalena Kozłowska:

W samej Małopolsce spośród pół miliona małopolskich kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tysięcy. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 roku.

Warto wspomnieć, że największe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Nowym Targu w 2018 roku. Wówczas przekroczono normę aż 18-krotnie! Na drugim miejscu pod względem najgorszej jakości powietrza jest małopolska miejscowość Sucha Beskidzka. Podczas pomiarów normę przekroczono 13-krotnie. W tych dwóch miejscach odnotowano również najwyższe w województwie liczby dni z przekroczeniem dopuszczalnych stężeń PM10.

Poniżej widnieje zdjęcie porównawcze, pokazujące instalację w pierwszym dniu eksperymentu:

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.