Czeka nas kolejna pandemia? Znamienne słowa twórczyni szczepionki

czeka nas kolejna pandemia

Czeka nas kolejna pandemia? Znamienne słowa jednej z twórczyni szczepionek przeciwko COVID-19 wywołały wielkie zainteresowanie. Prof. Uniwersytetu Oksfordzkiego Sarah Gilbert rozmawiała ze stacją BBC. To właśnie prof. Sarah Gilbert była zaangażowana w tworzenie preparatu AstraZeneca. Teraz poruszyła temat nowego wariantu wirusa, oraz kolejnej pandemii, która znów może mocno doświadczyć całą ludzkość.

Czeka nas kolejna pandemia? Znamienne słowa twórczy szczepionki przeciw COVID-19

Cały świat obserwuje z uwagą to, jak rozwija się nowy wariant wirusa, określony nazwą Omikron. Po raz pierwszy odkryto go na południu Afryki. Teraz rozprzestrzenia się on na kolejne kraje, w tym kraje europejskie. Mutacja jest wysoce zaraźliwa. Trudno określić, jak groźna w rzeczywistości się okaże. Naukowcy jednak uspokajają, że ludzie zakażeni Omikronem, chorobę mogą przechodzić dość łagodnie. Tymczasem ciekawej wypowiedzi w BBC udzieliła Prof. Uniwersytetu Oksfordzkiego Sarah Gilbert. Zdaniem kobiety, świat może czekać kolejna pandemia:

Kolejna pandemia może być bardziej zaraźliwa, bardziej śmiertelna lub spełniać oba te warunki. […] To nie jest ostatni raz, gdy wirus zagraża naszemu życiu i źródłom naszego utrzymania. Prawda jest taka, że kolejny może być gorszy.

Ekspertka zwraca uwagę na to, że ludzkość powinna już teraz zacząć wyciągać wnioski po doświadczeniach z COVID-19.

Nie możemy pozwolić na to, byśmy, po przejściu tego wszystkiego, co nas spotkało, stwierdzili, że ogromne straty gospodarcze, które ponieśliśmy oznaczają, że nadal nie mamy środków, by przygotować się przed kolejną pandemią.

ZOBACZ TAKŻE: SPOSÓB NA ZAPAROWANE SZYBY W AUCIE. PROSTY I NIEBYWALE SKUTECZNY. WYSTARCZĄ DWA BARDZO ŁATWO DOSTĘPNE RZECZY. KAŻDY MOŻE TO ZROBIĆ

Prof. Sarah Gilbert o wariancie Omikron

Uczona zabrała także głos na temat nowego wariantu Omikron. Jej wypowiedź dla BBC przytacza portal RMF24.pl:

Nowo wykryty wariant Omikron koronawirusa ma w białku kolca mutacje znane z tego, że zwiększają zaraźliwość SARS-CoV-2. […] Dopóki nie będziemy wiedzieli więcej, musimy zachowywać ostrożność i podejmować działania mające zahamować rozprzestrzenianie się nowego wariantu.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.