Coraz większa liczba Polaków z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem – eksperci alarmują

Coraz większa liczba Polaków z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem – takie alarmujące doniesienia przekazali eksperci. Wszystko w ramach XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbywa się w Katowicach. Od czwartku do soboty specjaliści przede wszystkim skupiają się na nowych technologiach w medycynie. 

XXIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach

Aktualnie w Katowicach trwa XXIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, gdzie tysiące specjalistów omawia między innymi  najnowsze technologie w dziedzinie medycyny. Dodatkowo, przedstawiają nowe metody terapeutyczne oraz diagnostyczne czy wyniki badań, które mają podnosić świadomość Polaków w związku ze zdrowiem, które bardzo często jest bagatelizowane.

Profesor Zbigniew Kalarus (przewodniczący kongresu) zwraca uwagę na powszechność chorób kardiologicznych, które bardzo często współwystępują z innymi. Chorzy na cukrzycę w wielu przypadkach zmagają się dodatkowo z problemami z sercem. To samo w przypadku ludzi z nowotworami. Niestety opublikowane podczas spotkań wyniki badań są przerażające. Prawie 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze a 20 milionów ma za wysoki poziom cholesterolu. Z paleniem papierosów też nie jest najlepiej, gdyż 8 milionów osób w naszym kraju nadal to robi.

Polska kardiologia na światowym poziomie

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jednogłośnie twierdzą, że polska kardiologia jest w czołówce europejskiej. Mamy świetnych fachowców, którzy poświęcili swój czas i wiedzę na ulepszanie technologii, które mogą zmienić życie człowieka. Dzięki takim spotkaniom świadomość Polaków się zwiększa i może sprawi, że zaczniemy bardziej o siebie dbać.

Ciągłym problemem jest rosnąca liczba osób z niewydolnością serca, dlatego rozpoczęto program kompleksowej opieki nad chorymi. W Polsce prawie milion osób dotyka ten problem – to zdecydowanie niepokojące dane. Eksperci natomiast kładą nacisk na profilaktykę chorób związanych z kardiologią. 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.