Coraz więcej fake newsów o szczepionkach na Covid-19 – poznaj najpopularniejsze!

Coraz więcej fake newsów

Szczepionki od dłuższego czasu wzbudzają spore kontrowersje, a niepotwierdzonych tez i teorii wciąż przybywa. W mediach znajdziemy również coraz więcej fake newsów, które niestety przez część społeczeństwa są uznawane za prawdę. Nie da się ukryć, że podczas pandemii koronawirusa znalazło się wielu zwolenników teorii spiskowych.

Coraz więcej fake newsów o szczepionkach na Covid-19

Antyszczepionkowcy twierdzą, że w szczepionkach przeciwko SARS-CoV-2 mają znajdować się mikroczipy. Co więcej, twórcą ich ma być właściciel firmy Microsoft – Bill Gates, którego rzekomym celem jest kontrola ludzkości oraz selekcja naturalna spowodowana przeludnieniem planety. Warto wspomnieć, ze Bill Gates wraz ze swoją żoną rzeczywiście stworzyli fundację finansującą szczepienia oraz badania, szczególnie przeciwko HIV. Nie ma jednak żadnych dowodów, aby sprawa z mikroczipami była prawdą. O sprawie wypowiedział się sam Gates, który wszystkiemu zaprzeczył. Co ciekawe, teoria ta stała się tak popularna, że aż 28% Amerykanów wierzy w nią, jednak dowodów w sprawie wciąż brak.

ZOBACZ TAKŻE: SZCZEPIONKA NA COVID-19 – ILE KOSZTUJE? DLA KOGO BĘDZIE DARMOWA?

Kolejnym często powtarzanym fake newsem jest teoria związana ze zmianą DNA. Szczepionka na Covid-19 ma mieć w swoim składzie mRNA opracowane przez koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Wierzenia zwolenników tej teorii wynikają jednak z ich braku wiedzy na temat działania szczepionek oraz przeprowadzanych badań.

Wstrzyknięcie RNA do naszego organizmu w żaden sposób nie wpływa na DNA znajdujące się w ludzkiej komórce – zapewnia prof. Jeffrey Almond z Oxford University.

Ponadto, nie jest prawdą, że szczepionki z mRNA nie były nigdy testowane i badane. Stosowane są w wielu szczepionkach, których używano już przed laty do masowych szczepień. Kłamliwe jest również stwierdzenie, że szczepienie to wywołuje powikłania i objawy niepożądane u 75% pacjentów.

Te preparaty, podobnie jak inne szczepionki, mogą wywoływać krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak ból w miejscu ukłucia, gorączka, bóle mięśni i głowy oraz zmęczenie– poinformował prof. Penny Ward z King’s College Londyn.

Pamiętajmy, że pandemia koronawirusa to czas, kiedy w mediach pojawia się coraz więcej fake newsów. To również okres wzmożonego działania oszustów i sekt.

źródło: bbc.co.uk, rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.