Chcesz wziąć kredyt? Wystarczy do tego opinia z social mediów

Wiadomo, że wraz z rozwojem technologii, możemy się spodziewać wielu nowych rozwiązań i ułatwień w życiu codziennym. Jednak czy wszystkie są dla nas dobre? To już zależy od indywidualnych przekonań. W Polsce może pojawić się social scoring. Chcesz wziąć kredyt? Istnieje prawdopodobieństwo, że wystarczy do tego opinia z mediów społecznościowych. Co więcej ludzie w ostatnim czasie bardzo często odzyskują pieniądze z zaciąganych kredytów. Wielu uważa, że jest to niemożliwe, jednakże z pomocną ręką przychodzą specjaliści.

Social scoring co to jest?

Jak wiadomo, aktualnie spora część życia ludzi, odbywa się w mediach społecznościowych. Publikowanie postów z lokalizacjami, zdjęć jak i rzeczy związanych z marketingiem. Niestety spędzamy tam coraz więcej czasu, pokazując między innymi chwile spędzone ze znajomymi, czy podczas imprez. Tego też dotyczy zjawisko social scoringu. W związku z tym, wszystko to, co publikujemy w sieci w trybie publicznym, może zobaczyć każdy. Nawet bank, w którym staramy się o kredyt.


Łączone są profile kredytobiorców w mediach w odpowiednim systemie i na podstawie tych danych bank może ustalić waszą zdolność kredytową.

 

Banki i social scoring

Chcesz wziąć kredyt? W Chinach wprowadzono zasadę, o której jest dość głośno, gdyż dotyczy ona przydzielania kredytów na podstawie tego, co publikujesz w sieci. Zyskało to przeciwników jak i osoby uważające to za dobre rozwiązanie. Jednak Chinom zarzucane jest „karanie” obywateli za publikowane treści, niepoprawnych politycznie. Jak podaje Business Insider Polska,  w naszym kraju jeszcze żaden bank nie korzysta z tego sposobu, gdyż nie są w pełni do tego przekonani. Póki co aktywnie śledzą ten proces i może w przyszłości wdrożą go w życie. Jednak nie ma na ten temat więcej szczegółowych informacji. Będziemy śledzić rozwój tematu, gdyż jesteśmy ciekawi czy któryś z banków, podejmie w tej sprawie konkretne kroki.

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.