Ceny chrztów w niektórych parafiach zwalają z nóg – poznajcie cenniki!

ceny chrztów

Wielu rodziców niejednokrotnie zastanawiało się, ile pieniędzy należy dać księdzu za ochrzczenie dziecka. W większości parafii daje się „co łaska”, jednak niektóre postanowiły ułatwić sprawę płatności, tworząc własne cenniki. Ceny chrztów w niektórych kościołach są naprawdę wysokie. Poznajcie szczegóły!

Ceny chrztów

Wielu rodziców decydujących się na chrzest dziecka mają problem z zapłatą za ceremonię. Utarło się, że zwykle płaci się „co łaska”, jednak wielokrotnie zdarzało się, że księża po otrzymaniu pieniędzy oczekiwali większych kwot. Instytut Badawczy ABR SESTA na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadził badanie dotyczące cen chrztów. Jak się okazuje, część parafii zaopatrzyła się w cenniki, z których jasno wynika ile kosztują dane sakramenty.

Na 100 parafii w 79 udało się porozmawiać bezpośrednio, telefonicznie z księżmi na temat chrztu. Tylko w 12 przypadkach od razu była podana opłata. […] Najczęściej wynosiła 100 zł. 2/3 badanych mówiło o dobrowolnej ofierze, ale po dopytaniu ich o minimum 17 wskazało konkretną kwotę. Równie często wynosiła ona 50, jak i 100 zł. Informowano też, że zwykle rodzice dają 200, 250 czy 300 zł – informują autorzy badania.

Co więcej, ksiądz jednej z poznańskich parafii poinformował, że za chrzest należy się aż 300 zł. Ponadto wyjaśnił, że na „cenę” składają się także msze w intencji dziecka.

ZOBACZ TAKŻE: BRUTALNY KAPŁAN PODCZAS CHRZTU. BULWERSUJĄCE NAGRANIE

Niektórzy kapłani zwracają uwagę, że podczas udzielania sakramentów składa się ofiarę, a ta nie może być narzucana z góry. Parafianie biorąc pod uwagę swoją sytuację materialną i hojność sami powinni wiedzieć, ile pieniędzy chcą przekazać na kościół. Niestety niekoniecznie ma to odzwierciedlenie w prawdziwym życiu. Internauci informują, że ceny chrztów w niektórych parafiach to lekka przesada. W sieci czytamy:

Pierwszy syn ochrzczony w Warszawie. Cennik – już na drzwiach. 350 zł przy zapisaniu. Pozostała dwójka na Podkarpaciu. Nic nikt nie chciał. Ksiądz powiedział, że Jezus nie brał opłat za spotkanie się z dziećmi, a i oni się cieszą z nowej owieczki Pana. Na tacę daliśmy stówę, rodzina nalegała – napisała jedna z internautek.

Z kolei inna usłyszała od księdza:

Może dać tyle, ile chce, ale kwota nie powinna być niższa niż 500 zł.

źródło: popularne.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.