Cena paliwa wyraźnie w dół! Ile zapłacimy za litr? Taniej niż w innych krajach

spadek cen paliw

Cena paliwa po raz kolejny wyraźnie w dół! Ile teraz zapłacimy za litr benzyny i oleju napędowego? Jak się okazuje, na coraz większej ilości stacji benzynowych, cena za Pb95 – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – spadła już poniżej 7 złotych. Portal RMF24.pl słusznie zwraca uwagę na fakt, że w drugim miesiącu wakacji możemy liczyć na tańsze podróżowanie. Jak sytuacja wygląda w innych krajach? Czy w Polsce jest rzeczywiście najtaniej?

Cena paliwa wyraźnie w dół! Ile zapłacimy za litr na stacjach benzynowych?

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami, ceny paliw znów powędrowały w dół – i to dość znacznie. Na niektórych stacjach benzynę zatankować można już poniżej 7 złotych za litr. Do tego należy przypomnieć, że na Orlenie nadal, przynajmniej do końca sierpnia trwa promocja, dzięki której ze specjalną aplikacją zapłacimy jeszcze 30 groszy mniej za litr.

W dół poszła nie tylko benzyna, ale też diesel. Podczas gdy Pb95 w Polsce można zatankować już nawet za około 6,90 złotych, diesel kosztuje gdzieniegdzie po 7,15 złotych. Stabilnie jest w przypadku autogazu, gdzie ceny wahają się w okolicach 3,30 złotych.

Wiele wskazuje jednak na to, że czekają nas kolejne spadki cen paliw. Pisze o tym portal RMF24.pl, przytaczając analizę dziennikarza stacji, Macieja Sztykiela. RMF podaje dwa powody, przez które powinno być jeszcze taniej:

Cena ropy Brent cały czas spada i po raz pierwszy osiągnęła poziom sprzed wybuchu wojny w Ukrainie – kosztuje 96 dolarów za baryłkę, czyli tyle samo, co 23 lutego. To niemal 30 dolarów mniej niż w czerwcu. Do tego umacnia się polski złoty. Dziś dolar kosztuje 4,62 zł, a to też obniża nam cenę kupowanej ropy.

ZOBACZ TAKŻE: Biedronki otwarte w każdą niedzielę! Wiadomo jak będą omijane przepisy

„Ceny paliw w Polsce są najniższe w całej Unii Europejskiej” – ile trzeba płacić w innych krajach?

Jak czytamy w portalu RMF24.pl, obecnie ceny paliw w Polsce są najniższe w całej Unii Europejskiej. Dla przykładu, Czesi i Słowacy za litr benzyny muszą zapłacić 8,64 złotych. Jeszcze drożej jest na Łotwie i w Estonii, gdzie ceny sięgają już nawet 9 złotych za litr benzyny.

Najtaniej – poza Polską – jest w takich krajach jak Słowenia i Chorwacja. Tam średnia cena za litr benzyny wynosi odpowiednio 7,30zł za litr oraz 7,55zł za litr. Według tych wyliczeń, w Polsce taka średnia wynosi 7,19zł za litr. Grecja, Finlandia, Wielka Brytania, Holandia, Dania, Norwegia i Szwajcaria – według danych przedstawianych przez RMF24.pl – przekroczyły średnią w wysokości 10 złotych za litr benzyny.

Bardzo podobnie wszystko wygląda w przypadku oleju napędowego. Tutaj także prym wiedzie Polska, gdzie średnia cena jest najniższa.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.