Burze, stany alarmowe, wiatr- pogodowe nieszczęścia nad Polską

Meteorolodzy ostrzegali przed zmianami pogodowymi w Polsce. Głównie na południu kraju. Niestety, prognozy się sprawdziły, a skutki są coraz to bardziej odczuwalne. Burze, stany alarmowe, wiatr. Spowodowało to liczne zniszczenia i podtopienia. 

Polska podtopienia, burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał oświadczenie i poinformował o zagrożeniu trzeciego, czyli najwyższego stopnia przed burzami i bardzo intensywnymi opadami deszczu.  Ostrzeżenia te dotyczą głównie województw: śląskiego oraz małopolskiego. Od dnia wczorajszego tj. środa do dziś wieczór, synoptycy alarmują o opadach silnych, występujących na zmianę z umiarkowanymi. Jak podaje TVN24, w województwach na południu kraju, interweniowano ponad 3 tysiące razy. Co najgorsze, odnotowano aż tysiąc podtopień, najwięcej na Podkarpaciu.

Ponad 1100 zalanych budynków

Według wstępnych ustaleń, skutki spowodowane pogorszeniem się pogody, odczuło około 1100 budynków. Głównie na Podkarpaciu, które za każdym razem pojawia się na liście miejsc zagrożonych. Służby ratownicze mają ręce pełne pracy, gdyż w ciągu dalszym zajmują się nieprzejezdnymi odcinkami dróg czy połamanymi drzewami. Dodatkowo pracują nad wałami, które w większości przypadków, nie są w stanie zatrzymać nadmiaru wody. Nie brakuje ochotników do pomocy, jednak to nadal za mało osób.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia

Czym jest ostrzeżenie trzeciego stopnia? Dotyczy ono zagrożeń pogodowych, które powodują ogromne szkody lub są niebezpieczne dla życia. Skutki tych zagrożeń uniemożliwiają jakąkolwiek działalność, powodując „miejscowy paraliż”. W takich sytuacjach należy stosować się do wszystkich poleceń wydanych przez służby ratownicze, pracujących nad unormowaniem sytuacji i zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnych mieszkańcom.

Usuwanie skutków 

W niektórych miejscach sytuacje zostały unormowane. Mowa na przykład o województwie lubelskim, w którym nie było zagrożenia trzeciego stopnia, jednak były obecne nawałnice. Nie znaczy to, że strażacy i inne służby nie mieli dużo pracy. Interweniowali prawie 80 razy.

Pogoda na kolejne dni

Podsumowując, pogoda na kolejne dni może ulec zmianie. Na południu nadal będą obecne opady deszczu, jednak nie tak intensywne jak do tej pory. Ale utrzymywać się będą co najmniej do wtorku. Temperatura wzrośnie nawet do 20 stopni.

W dalszym ciągu sytuacja w naszym kraju jest niebezpieczna. Straty mogą być odrabiane jeszcze długo.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.