Bałaganiarze lepiej radzą sobie w życiu i są kreatywniejsi

bałaganiarze

Okazuje się, że bałaganiarze lepiej radzą sobie w życiu oraz są bardziej kreatywni. Wynika to z tego, że nie tracą cennego czasu na sprzątanie i co ciekawe, w bałaganie szybciej odnajdują potrzebne rzeczy. Nieporządek pozytywnie wpływa na osobowość, o ile osoba nie cierpi na kompulsywne sprzątanie. Dodatkowo są bardziej zrelaksowani i odporni na stres.

Warto chociaż na chwilę zapomnieć o porządkach

Od dawna powtarza się, że powinno się pracować w ładzie i porządku. Badania jednak wskazują, że bałaganiarze mają wiele zalet, których pedanci mogą im pozazdrościć. Panujący w pokoju rozgardiasz to jeden z objawów przełamywania norm społecznych. Osoby żyjące w nieporządku często są bardziej otwarci, kreatywni i nie boją się łamać stereotypów. Ponadto, łatwiej im się zrelaksować i są odporni na stres, ponieważ poświęcają mniej czasu i energii na sprzątanie. 

Warto dodać, że osobom cierpiącym na problem kompulsywnego sprzątania często zaleca się, aby spędzili trochę czasu w chaosie. Ma to na celu udowodnienie, że czas poświęcony na wieczne sprzątanie można wykorzystać na rozwijanie swoich pasji, pracę lub odpoczynek. Utrzymanie idealnego porządku przez cały czas jest praktycznie niemożliwe, stąd należy zaakceptować pewne przejawy nieładu.

ZOBACZ TAKŻE: NOWY RODZAJ PROTEZ KONTROLOWANY PRZEZ MÓZG

Bałaganiarzom łatwiej jest znaleźć to, czego potrzebują

Wbrew pozorom, osoby lubiące nieporządek szybciej znajdują potrzebne im rzeczy. Zwykle trzymają najczęściej używane przedmioty w zasięgu ręki.

Warto dodać, że osoby, które lubią mieć wszystko pod kontrolą i są maniakami sprzątania niestety są mniej przygotowani na niespodziewane sytuacje, a ich styl życia rzadko bywa spontaniczny. Życie jest jednak pełne nieprzewidzianych wydarzeń. Osoby, które wolą bałagan częściej akceptują sytuacje, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z ich planem i zamierzeniem. Oczywiście nie oznacza to, że powinno się rezygnować ze sprzątania i na zawsze pogrążyć się w ogromnym rozgardiaszu. Co więcej, specjaliści radzą osobom uwielbiającym porządek, że nie zawsze wszystko musi być idealne, a akceptacja bałaganu spowoduje lepsze przyjmowanie przeciwności losu.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.