Autostrada A4 – bramki otworzą się automatycznie!

Autostrada A4 – bramki otworzą się automatycznie! Zapowiadane jest wielkie ułatwienie dla wszystkich kierowców poruszających się autostradą A4. Za pewien czas szlabany na bramkach mają otwierać się tam automatycznie. Wszystko za sprawą nowej technologii, która ma za zadanie zredukować czas oczekiwania w kolejkach właśnie na bramkach. Na czym polega nowy system? Jak z niego korzystać? Sprawdź!

Autostrada A4

Autostrada A4 nie ma zbyt dobrej sławy. Wszystko przez ogromne korki, które bardzo często generuje. Nie bez winy są tutaj rzecz jasna kierowcy – na tejże drodze, zdarza się niezwykle wiele wypadków. W głównej mierze to właśnie one powodują zatory i wielokilometrowe korki.

Jednakże, nie zawsze to wypadki są przyczyną kolejek i długiego czasu spędzonego w samochodzie. W święta, weekendy oraz inne dni wolne, wzmożony ruch bardzo często sprawia, że korkują się bramki z opłatami. Od pewnego czasu trwały intensywne działania nad tym, co zaradzić w tejże problematycznej kwestii. Wydaje się jednak, że rozwiązanie jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, a jego zastosowanie jest kwestią miesięcy.

Autostrada A4: bramki będą otwierać się automatycznie

Mówi się, że innowacyjne rozwiązanie ma zostać zastosowane w niektórych miejscach już w lipcu. Na czym będzie ono polegać? Szlabany mają otwierać się automatycznie, gdy tylko podjedzie pod nie samochód. Wielu zapyta – ale jakim cudem? Co z opłatami? Czy przejazd autostradą będzie darmowy?

Spieszymy z odpowiedzią – nic z tych rzeczy. Droga nadal będzie płatna, jednak w nieco inny sposób. Pomiędzy Katowicami a Krakowem ma zostać wprowadzony system Video Tolling. 

Oznacza to, że pobór opłat będzie odbywać się za pomocą kamer rozpoznających numery rejestracyjne pojazdu.

Autostrada A4: aplikacja będzie pobierać opłaty

Aby skorzystać z wygody systemu, konieczne będzie zainstalowanie specjalnej aplikacji. Będzie ona działać na zasadzie wszystkich tego typu usług, które sprzęgają płatności online z aplikacjami. Będziemy musieli podać tam dane naszego konta bankowego, a z każdym przejazdem, system automatycznie pobierze od nas stosowną opłatę. 

Wszystko dzięki wspomnianym wcześniej kamerom, które będą odczytywać nasze tablice rejestracyjne. Mianowicie, powinno to zdecydowanie usprawnić ruch na punktach poboru opłat.

źródło zdjęć: transportdatasystem.com, auto-swiat.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.