Alarm sanitarny w Madrycie! Znów atakuje wirus? Podali objawy

alarm sanitarny w hiszpanii

Alarm sanitarny w Madrycie! Czy znów atakuje wirus? Pierwsze doniesienia mówią o naprawdę niepokojącym zjawisku. Lekarze podali także objawy, obok których nie powinno się przechodzić obojętnie. Mianowicie, w stolicy Hiszpanii wykryto już przynajmniej 7 wstępnie potwierdzonych przypadków wirusa małpiej ospy. To jednak nie koniec, bo już odnotowano 22 kolejne potencjalne przypadki zakażenia. Sytuacja jest rozwojowa. Czym objawia się zakażenie wirusem małpiej grypy? Czy choroba jest śmiertelna?

Alarm sanitarny w Madrycie! Znów atakuje wirus? Lekarze podali objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę

Bardzo niepokojące wieści nadciągają z Hiszpanii. Jak donoszą światowe media, w tamtejszej stolicy ogłoszono alarm sanitarny. Wszytko przez wykrycie przypadków wirusa małpiej ospy. Jak czytamy w RMF24.pl – do tej pory jest przynajmniej 7 wstępnie potwierdzonych przypadków, ale to jeszcze nie koniec. A to dlatego, że odnotowano już co najmniej 22 kolejne przypadki zakażenia. Na chwilę obecną badane osoby przebywają na izolacji domowej i są pod obserwacją. We wspomnianym wcześniej RMF24.pl czytamy:

Według ministerstwa zdrowia w Hiszpanii – we wszystkich przypadkach – transmisja wirusa nastąpiła u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi.

Podaje się, że wirus nie ma wielkiej łatwości w rozprzestrzenianiu się wśród ludzi. Zakazić można się przy kontakcie ze śliną lub płynami ustrojowymi chorego. Specjaliści zwracają uwagę, że to bardzo rzadka choroba zakaźna odzwierzęca.

ZOBACZ TAKŻE: SKANDALICZNY RACHUNEK DLA CHOREJ PO WIZYCIE U LEKARZA! SPECJALISTA DOLICZYŁ TO MŁODEJ PACJENTCE. INTERNAUCI OBURZENI [FOTO]

Objawy małpiej ospy. Czy choroba jest śmiertelna?

Jak wyglądają objawy małpiej ospy i na co powinno się zwracać uwagę podczas potencjalnego zakażenia? Jak czytamy w RMF24.pl – pierwsze symptomy po zakażeniu mogą pojawić się już w ciągu 5-21 dni. Na początek doświadcza się gorączki, typowych dla chorób bóli mięśni, pleców, głowy, pojawiają się też dreszcze i silne osłabienie. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na obrzęk węzłów chłonnych. To jeden z bardziej istotnych objawów zakażenia.

Po kilku dniach od wystąpienia gorączki pojawia się ostra wysypka. Najczęściej początkowo pojawia się ona na twarzy. RMF24.pl podaje:

Zmiany skórne zmieniają się od plamek, wypukłych grudek, pęcherzyków wypełnionych płynem, a następnie ropnych krost i – w końcowej fazie – strupków, które ostatecznie odpadają.

Jeśli chodzi o śmiertelność – w przypadku tej choroby szacuje się ją na poziomie od 1 do 10 procent. Co istotne, nie ma sprawdzonego sposoby na leczenie małpiej ospy. Z czasem choroba ustępuje sama.

źródło: RMF24.pl; foto: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.