Agresywne orki atakują statki na wybrzeżach Hiszpanii – ich zachowanie zaniepokoiło naukowców

Agresywne orki atakują statki

Agresywne orki atakują statki na południowo-zachodnich wybrzeżach Hiszpanii. Od dwóch miesięcy naukowców niepokoją nasilające się napady zwierząt. Uszkodzone zostały nie tylko jednostki pływające, ale ucierpiało także kilku żeglarzy.

Agresywne orki atakują statki i żeglarzy

Od dwóch miesięcy u południowo–zachodnich wybrzeży Hiszpanii nasilają się ataki orek na żaglowce i małe statki. Morskie ssaki uszkodziły nie tylko jednostki pływające. Ucierpiało również kilu marynarzy oraz żeglarzy. Zwierzęta zniszczyły m.in. sportowy jacht żaglowy „Mirfak”, który należy do hiszpańskiej marynarki wojennej. Z relacji świadków wynika, że orki atakują kadłuby, a także uszkadzają stery.

Na dniach doszło do niebezpiecznej sytuacji, kiedy zwierzęta zaatakowały żaglowiec z 3 osobami na pokładzie. Pojazd został staranowany przez orki zaraz po opuszczeniu portu Ferrol w Galicii. Zwierzęta przynajmniej 15 razy uderzyły w kadłub z taką siłą, że statek stracił kontrolę. Załoga wezwała na pomoc służby ratunkowe, które odholowały ich do brzegu. To jednak nie koniec. W poprzedni piątek w okolicy Vigo doszło do dwóch innych incydentów z udziałem agresywnych orek. Służby morskie potwierdzają, że pod koniec sierpnia mieli kilka wezwań z tego samego powodu.

Co więcej, w lipcu doszło to niebywale brutalnego ataku. 9 orek otoczyło statek, a następnie przez blisko godzinę uderzało w niego. W efekcie łódź obróciła się o 180 stopni. Uszkodzony został silnik oraz urządzenia sterujące. Załoga relacjonowała, że zwierzęta działały w sposób zgodny i głośno porozumiewały się ze sobą.


ZOBACZ TAKŻE: 5 CYKLONÓW W JEDNYM CZASIE NAD ATLANTYKIEM! HISTORIA PISZĘ SIĘ NA NASZYCH OCZACH

Warto wspomnieć, że orki to jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt z rodziny delfinowatych. Naukowcy informują, że normalnością jest, że orki podpływają do łodzi, a nawet czasem je gonią, ponieważ są niezwykle ciekawskie. Nie jest natomiast normalne ich agresywne zachowanie. Co więcej, atakują one również sieci rybackie. Eksperci nie są w stanie jednoznacznie określić co jest powodem takiego zachowania. Sądzą jednak, że mogły przyczynić się do tego zmiany klimatyczne.

źródło: polsatnews.pl, tvnmeteo.tvn24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.