Agresywna i jadowita tarantula dotarła do Polski. Gdzie można spotkać niebezpiecznego pająka?

agresywna i jadowita tarantula

Agresywna i jadowita tarantula dotarła do Polski. Wiadomo gdzie można spotkać niebezpiecznego pająka. Eksperci mówią wprost, że jego migracja na tereny naszego kraju jest czymś niezwykłym. Pająk w zagrożeniu atakuje bez zastanowienia. Ugryzienia bywają bardzo bolesne. Czy mogą zagrażać zdrowiu lub życiu? To jeden z największych pająków żyjących w Europie Środkowo-Wschodniej. Więcej informacji o tarantuli ukraińskiej, której występowanie potwierdzono już w Polsce – wraz ze zdjęciami – znajdziecie poniżej. Jest się czego obawiać?

Agresywna i jadowita tarantula dotarła do Polski. Gdzie można spotkać niebezpiecznego pająka?

Choć Polska raczej nie słynie z występowania agresywnych i jadowitych pająków – wszystko zaczyna się zmieniać na naszych oczach. Eksperci potwierdzili bowiem, że na teren naszego kraju dotarła tarantula ukraińska. Ten stosunkowo sporych rozmiarów pająk jest dość egzotycznym widokiem w naszym kraju. O potencjalnym występowaniu tarantuli ukraińskiej w Polsce mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz natomiast potwierdzono, gdzie omawiany gatunek tarantuli rzeczywiście występuje.

Zdaniem ekspertów, pająka w chwili obecnej najłatwiej spotkać na wschodnich krańcach Polski. Najczęściej wpada się na nie na łąkach i otwartych terenach, głównie letnimi miesiącami. Ich nory ukryte są w ziemi. W serwisie o2.pl czytamy, że tarantula ukraińska jest agresywna i odnotowano jej ataki na inne zwierzęta oraz na ludzi. Czy jej jad może zagrać życiu lub zdrowiu? Czy ugryzienia są bolesne?

ZOBACZ TAKŻE: W swojej wizji zobaczyła Polskę. „Będzie jedynym krajem, który…”

Ugryzienie tarantuli ukraińskiej – co trzeba wiedzieć?

Wraz z pojawieniem się w Polsce tarantuli ukraińskiej, wiele pytań dotyczy jej ewentualnych ugryzień. Zdaniem specjalistów, ugryzienia pająka mogą okazać się naprawdę bolesne, a opuchlizna może utrzymywać się nawet do kilku dni. Co jednak najważniejsze, jad nie jest w stanie poważnie zagrozić człowiekowi. Serwis o2.pl podaje, że „ich jad zawiera neurotoksyny, które paraliżują ofiarę oraz rozpuszczają jej narządy wewnętrzne„, jednakże jego ilość nie zagraża ludziom.

Tułów tego pająka może mieć nawet 6 centymetrów długości, natomiast waga tarantuli ukraińskiej dochodzi do nawet 7 gramów. Fundacja IRME na Twitterze napisała:

Tułów pająka osiąga do 6 cm długości, a duże i silne szczękoczułki z kolcami jadowymi powodować mogą bolesne ugryzienia. Notowano przypadki agresywnych ataków tarantuli na ludzi i zwierzęta. Preferuje obszary trawiaste o charakterze stepowym lub pustynnym, przez co zasiedla niektóre tereny rolnicze.

źródło: o2.pl, Twitter; foto: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.