Facebook stworzy własną walutę? Zaskakujący pomysł

Bardzo ciekawe informacje w błyskawicznym tempie obiegły Internet – Facebook stworzy własną walutę. Popularny portal jest właśnie na etapie finalizacji planów, a więcej szczegółów ma pojawić się w wakacje tego roku. System płatności cyfrowych zaistnieje już w pierwszym kwartale 2020 roku.

Kryptowaluty – co to jest?

Wielu zastanawia się, czym tak właściwie są kryptowaluty. Najprościej wyjaśnić można to definicją, która brzmi następująco: innowacyjny system księgowy, który przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Innymi słowy – jest to po prostu wirtualna waluta. Jeśli ją posiadamy – przechowujemy takową w komputerze lub telefonie za pomocą aplikacji.

Do transakcji kryptowalutowej wgląd ma jedynie jej posiadacz oraz kontrahent. Odbywa się ona elektronicznie. Kryptowaluty nie są regulowane przez żadne banki centralne. O jej wartości oraz ilości decyduje twórca. Jej losy są później zdane na wolny rynek. Dużą rolę odgrywa tutaj chęć wolności i bycia niezależnym. Ruchy naszych środków na kryptowalutowych kontach nie są w żaden sposób nadzorowane. Żadne organy nie są w stanie przejąć ani zablokować naszego konta. Czy jest to melodia przyszłości?

Facebook stworzy własną walutę

Właśnie coś na wzór kryptowaluty pragnie wprowadzić Facebook. Będzie nosiła nazwę GlobalCoin i od razu wprowadzi się ją w kilkudziesięciu krajach. Testowanie innowacyjnego pomysłu ma zacząć się już niebawem, a więcej konkretów użytkownicy powinni poznać tego lata.

Okazuje się, że będzie to większy projekt. Facebook wraz ze swoim założycielem, porad odnośnie funkcjonowania nowej waluty szukał między innymi u Gubernatora Banku Anglii oraz u urzędników w Departamencie Skarbów w Stanach Zjednoczonych. 

Kryptowaluta Facebooka ma zapewniać niedrogie i bezpieczne sposoby dokonywania płatności. Do tego użytkownikom nie będzie potrzebne żadnego rodzaju konto bankowe. Celem właścicieli portalu ma być zachęcenie do korzystania z pomysłu, przez niwelowanie kosztów konsumenckich. Projekt będzie pozwalać ludziom zmieniać ich narodowe waluty w cyfrowe monety. Na tym jednak nie poprzestano. Facebook już teraz prowadzi rozmowy ze sprzedawcami online, aby ci brali pod uwagę akceptację nowej formy płatności w zamian za niższe opłaty za realizacje transakcji. 

Ciekawy jest fakt, że to już drugie podejście Facebooka do tego rodzaju przedsięwzięcia. Dekadę temu portal stworzył inną wirtualną walutę, jednak pomysł nie okazał się trafiony i dopracowany, wobec czego po dwóch latach z niego zrezygnowano. Tym razem ma być jednak inaczej.

 

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.