5 prostych sposobów na zdrowy kręgosłup

5 prostych sposobów na zdrowy kręgosłup

Z danych kliniki ortopedycznej Carolina Medical Center wynika, że blisko 80% Polaków skarży się na ból kręgosłupa, a 70% mówi o przewlekłych, uciążliwych bólach. Sam styl życia mocno odbija się na dyskomforcie, dlatego przedstawiamy 5 prostych sposobów na zdrowy kręgosłup:

Aktywność ruchowa

Jednym z podstawowych sposób na zdrowy kręgosłup jest regularna aktywność fizyczna. Ze statystyk wynika, że niestety tylko co czwarty Polak regularnie uprawia sport. Warto dodać, że od 2004 roku brak aktywności wzrósł w naszym kraju aż o 10%. Częste zmiany pozycji są niezwykle dobre dla kręgosłupa, ponieważ zmniejsza to ryzyko przeciążeń. Jednymi z najlepszych sportów jest pływanie, bieganie i jazda na rowerze. Warto jednak pamiętać o regularności oraz odpowiednim obuwiu, ponieważ złe ułożenie stóp wpływa na postawę całej sylwetki.

Odpowiednia pozycja podczas snu

Stare mądrości ludowe mówią, że sen jest dobry na wszystko, jednak wiele bóli kręgosłupa wynika z nieodpowiedniej pozycji podczas spania. Warto zadbać, aby ułożenie głowy nie skrzywiało pleców. Ortopedzi polecają leżeć na płaskich poduszkach oraz odradzają spanie na brzuchu z głową odchyloną w bok.

Zredukowanie czasu korzystania z telefonu

Od niedawna pojawił się nowy syndrom zwany „SMS-ową szyją” lub „smartfonową szyją”. Wielogodzinne pochylanie się nad ekranem telefonu może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Warto dodać, że głowa dorosłego człowieka waży około 5,5 kg. Nic więc dziwnego, że w wyniku ciągłego pochylania się nad ekranem zaczyna boleć szyja.

ZOBACZ TAKŻE: BAŁAGANIARZE LEPIEJ RADZĄ SOBIE W ŻYCIU I SĄ KREATYWNIEJSI

Odpowiednia pozycja podczas siedzenia

Długotrwałe siedzenie obciąża kręgosłup. Specjaliści radzą, aby przyjmować pozycję, w której kolana znajdują się na poziomie bioder lub lekko poniżej, a stopy na podłodze. Należy pamiętać również, aby stawy były zgięte w 90 stopniach, a odcinek lędźwiowy musi być podparty.

Redukcja wagi i dieta

Statystyki wskazują, że trzech na pięciu Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły! Warto więc zadbać o zredukowanie kilogramów, ponieważ zbyt duża masa ciała jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa – głównie na krążki międzykręgowe. Dieta wspomagająca kręgosłup powinna być bogata w produkty roślinne, które zapobiegają zwyrodnieniom i opóźniają starzenie się stawów. Ponadto trzeba pamiętać o produktach mlecznych bogatych w białko i wapń, które wpływają na stan kości. Kolejnym elementem są ryby, oliwa z oliwek i olej lniany. Dieta powinna być obfita w witaminy: A, C, D i B12, ponieważ pozytywnie wpływają na nasze plecy.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.