35 dni urlopu w roku? Jest taki pomysł – dlatego, że Polacy dużo pracują

35 dni urlopu

35 dni urlopu w roku? Od niedawna coraz więcej mówi się o pomyśle, który miałby skutecznie wyprzeć dotychczasowe rozwiązania. Za tego rodzaju zmianą opowiada się Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Wszystko argumentowane jest faktem, że Polacy pracują zdecydowanie za dużo. Poza tym, mówi się także o jeszcze kilku istotnych zmianach dotyczących prawa pracy.

35 dni urlopu w jednym roku? Taka zmiana już niebawem może wejść w życie

Szykują się zmiany w prawie pracy? Od kilku dni można słyszeć o wieściach, które wywołałyby istną rewolucję, a z których z pewnością nie do końca byliby zadowoleni pracodawcy. Mianowicie, pojawił się pomysł, aby powiększyć ilość przysługujących dni urlopowych. Mówi się, że każdemu pracownikowi po wejściu w życie nowych reguł, należałoby się 35 dni urlopu wypoczynkowego na rok. Obecnie liczba ta uzależniona jest od stażu pracy – osoby które przepracowały mniej niż 10 lat, mogą liczyć na 20 dni wolnego każdego roku. Jeśli natomiast przekroczy się barierę 10 lat, pracownik ma do dyspozycji 26 dni urlopu. Jak na dłoni widać zatem, że różnica jest spora.

ZOBACZ TAKŻE: WAŻNE INFORMACJE O ZASIŁKU CHOROBOWYM – ILE PŁACI ZUS, A ILE PRACODAWCA? WARTO SIĘ ZAPOZNAĆ ZE SWOIMI PRAWAMI!

Długość urlopu to nie jedyna możliwa zmiana – zobacz co jeszcze nowego może nas czekać

Jak się okazuje, większa liczba dni wolnych od pracy, to nie jedyna możliwa zmiana. Jeśli pomysł rzeczywiście wejdzie w życie, 35 dni wolnego będzie przysługiwać niezależnie od stażu pracy. Wychodzi więc na to, że niezależnie od tego, czy przepracowaliśmy mniej czy więcej niż 10 lat, warunki dla wszystkich będą identyczne.

Wieść o planowanych dłuższych urlopach wielu uszczęśliwiła. Jak będzie to jednak wyglądać w praktyce? Już teraz można słyszeć głosy pracodawców, którym na samą myśl o pomyśle Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, włos jeży się na głowie.

Dla porównania, pracownicy we Francji można liczyć na 30 dni urlopu. Jest więc szansa, że Polska niedługo przegoni ten zachodni kraj.

Przerwa dla osób, które pracują dłużej niż 8 godzin oraz umowa mentorska

Kolejną ciekawą zapowiadaną roszadą, jest wprowadzenie tak zwanej umowy mentorskiej. Przeznaczona byłaby ona dla doświadczonych pracowników, aby nie zachodziły sytuacje, w których osoba z pokaźnym stażem oraz ogromną wiedzą, zarabiała tyle samo co nowy pracownik.

Przy wszystkim mówi się także o dodatkowej przerwie w pracy – ta miałaby wynosić 15 minut i obowiązywać w przypadku, gdy osoba na stanowisku pracy przebywa więcej niż 8 godzin.

źródło zdjęcia: rzg.pl (poglądowe)

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.