Dzień Babci – policja ostrzega przed oszustami

Dzień Babci

Dziś Dzień Babci, zapewne wielu wnuczków zdecyduje się na odwiedziny. W tym wyjątkowym dniu, starsze osoby mogą chętniej otwierać drzwi, nie tylko bliskim osobom. Policja ostrzega przed oszustami, którzy polują na oszczędności seniorów.

Na wnuczka, wolontariusza, hydraulika

Dziś Dzień Babci. Policja apeluje, aby wszyscy seniorzy dokładnie zamknęli drzwi wejściowe, a przed ich otworzeniem sprawdzili kto ich odwiedza. Funkcjonariusze dodatkowo proponują za każdym razem pytać o tożsamość osoby, która stoi pod drzwiami. Jeśli odwiedzający podaje się za urzędnika, pracownika banku, spółdzielni mieszkaniowej itd. należy sprawdzić to, dzwoniąc do odpowiedniej instytucji. Ponadto policja przypomina, aby nie wpuszczać do domu nieznajomych, a przede wszystkim nie zostawiać ich samych. Co najważniejsze, starsze osoby nie mogą dawać pieniędzy akwizytorom, ani podpisywać żadnych dokumentów i umów.

Metoda „na wnuczka” jest wciąż popularna. Złodzieje podają się za bliskich krewnych, a następnie proszą o przekazanie im pieniędzy, tłumacząc, że znaleźli się w trudnej sytuacji. Często dodają, że nie mogą osobiście ich odebrać dlatego wysyłają pośredników, których przedstawiają jako swoich przyjaciół. Policja twierdzi, że wiele starszych osób wciąż daje się oszukać, wierząc dzwoniącym do nich oszustom. W Dniu Babci Dziadka warto być szczególnie wyczulonym na telefony i wizyty obcych osób.

Złodzieje często udają również pana z gazowni czy hydraulika – udają naprawę i oczekują zapłaty. Kolejna metoda złodziei to „na dotację”, czyli udają urzędników i pobierają pieniądze na fałszywe „opłaty manipulacyjne” czy zmyślone zaliczki. Podobnie jest również z wolontariuszami zbierającymi fundusze na cele charytatywne. Policja informuje: „Pamiętaj, że osoba zbierająca pieniądze powinna mieć przy sobie identyfikator ze zdjęciem, który powinien zawierać znak wodny lub pieczątkę organizacji. Jeśli nie jesteśmy pewni, telefonujmy do danej instytucji, żeby sprawdzić ten fakt.”

ZOBACZ TAKŻE: TO MIEJSCE JAKO PIERWSZE NA ŚWIECIE ZAKAZAŁO REKLAM SŁODZONYCH NAPOJÓW

Dzień Babci

To święto obchodzone jest, aby uhonorować wszystkie babcie. W Polsce obchodzone jest dokładnie 21 stycznia – tak samo jak w Brazylii i Bułgarii. Pomysł na ten dzień pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a rok później było popularyzowane w „Expessie Poznańskim”. Pomysłodawcą Dnia Babci jest Kazimierz Flieger.

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, odpowiednikiem Dnia Babci i Dnia Dziadka jest Narodowy Dzień Dziadków – nie jest rozdzielony na dwa dni.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.