W 2020 roku na drogach stanie 26 nowych fotoradarów w Polsce. Badania pokazują, że 58% kierowców przekracza prędkość na autostradach, a aż 84% przejeżdżając przez wsie i małe miejscowości. Dlatego też żeby zwiększać bezpieczeństwo wszystkich uczestników drogi, organy państwa decydują się na stawianie kolejnych fotoradarów.
Dlaczego stawia się fotoradary?
Oczywiście fotoradary będą zainstalowane w najbardziej niebezpiecznych miejscach. W dodatku tym razem ich ustawienie odbędzie się za sprawą unijnego projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”. Łącznie w ramach projektu będzie zakupionych 358 nowych urządzeń rejestrujących. Z tego 111 zostanie zainstalowanych w nowych miejscach, m.in. na trasach wojewódzkich i powiatowych.
Kto decyduje o umieszczeniu fotoradarów?
Oczywiście w typowaniu miejsc objętych nadzorem brał udział Instytut Transportu Samochodowego, który pracował w konsorcjum z firmą Heller Consult. Skutkiem tego łącznie złożono 3 tysiące wniosków. W rezultacie pierwsze nowe fotoradary pojawią się w czwartym kwartale 2020 roku.
26 nowych fotoradarów w Polsce – gdzie staną?
Oczywiście umiejscowienie fotoradarów zależy od tego, w których miejscach występowało najwięcej niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też fotoradary staną w tych miejscach:
- Biskupice – Woj. Małopolskie
- Ciekoty – Woj. Świętokrzyskie
- Dziećmiarowice – Woj. Lubuskie
- Głuszczyca Górna – Woj. Dolnośląskie
- Grójec – Woj. Mazowieckie
- Hryniewicze – Woj. Podlaskie
- Jędrzejów – Woj. Świętokrzyskie
- Kartuzy – Woj. Pomorskie
- Kościelna Wieś – Woj. Wielkopolskie
- Kraków – Woj. Małopolskie
- Krapkowice – Woj. Opolskie
- Kryspinów – Woj. Małopolskie
- Lublin – Woj. Lubelskie
- Łazy – Woj. Mazowieckie
- Łódź – Woj. Łódzkie (2 fotoradary)
- Naściszowa – Woj. Małopolskie
- Niemodlin – Woj. Opolskie
- Oborniki – Woj. Wielkopolskie
- Proszków – Woj. Dolnośląskie
- Sianów – Woj. Zachodniopomorskie
- Solec Kujawski – Woj. Kujawsko-Pomorskie
- Staszów – Woj. Świętokrzyskie
- Ursus – Woj. Mazowieckie
- Wandzin – Woj. Lubelskie
- Wierzyca – Woj. Pomorskie
Jakie są plany na przyszłość?
Bez wątpienia istotne jest to, że w kolejnych latach Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje kupić 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Na przykład jedną z typowanych dróg, na których ma działaś urządzenie jest Obwodnica Trójmiasta. Oprócz tego zakupionych będzie 30 nowych urządzeń do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, a także 5 rejestratorów na przejazdach kolejowych. Dodatkowo służby będą dysponować 11 przenośnymi urządzeniami rejestrującymi.
Podsumowując, dobrze, że na polskich drogach staną nowe fotoradary. Oznacza to bowiem, że bezpieczeństwo na drogach chociaż w kilku miejscach się zwiększy. Jednakże niestety smutnym jest fakt, że kierowcy sami z siebie nie zdejmują nogi z gazu, a muszą ich do tego zmuszać urządzenia generujące mandaty.