20 ton podrobionych zabawek – nieudany przemyt

20 ton

20 ton zabawek o szacunkowej wartości 1,6 mln złotych próbowano przemycić przez Polskę. Funkcjonariusze KAS z Małaszewicz udaremnili przemyt podrobionych zabawek  z Chin. Szacuje się, że ich ilość przekracza 163 tys. sztuk. Ponadto, okazały się niebezpieczne w użytkowaniu lub szkodliwe dla zdrowia.

Figurki, pluszaki, lalki, klocki

Funkcjonariusze KAS z Małaszewicz w województwie lubelskim udaremnili przemyt ponad 163 tys. sztuk zabawek. Były to głównie pluszaki, karty do gry, figurki z postaciami z bajek, klocki, zwierzątka, naklejki oraz zestawy małego majsterkowicza. Ich łączna waga to 20 ton o szacunkowej wartości ponad 1,6 mln złotych. Krajowa Administracja Krajowa dodała:

Przemycany w dwóch kontenerach towar miał trafić z Chin do Unii Europejskiej. W pierwszym kontenerze przemycane zabawki wymieszane były z towarem legalnie zgłoszonym do odprawy, w drugim miały znajdować się całkiem inne towary. Zabawki przypominały wyroby znanych markowych producentów i były oznaczone ich znakami towarowymi.

 

Okazało się jednak, że wszystkie zabawki to podróbki. Potwierdziły to również kancelarie reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych. Co więcej, kilkanaście firm, których dobra naruszono, już złożyło wnioski o ściganie sprawców. Postępowania w sprawach prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

ZOBACZ TAKŻE: POLACY MIESZKAJĄCY W NIEMCZECH – 500 PLUS WYCOFANE

Zabawki niebezpieczne dla dzieci

Całe szczęście, że przemyt udaremniono. Zabawki bowiem w dużej mierze okazywały się niebezpieczne w użytkowaniu przez dzieci lub nawet szkodliwe dla ich zdrowia. Dzięki działaniom KAS do obrotu nie trafiło łącznie ponad milion zabawek. Mogły one zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci. Dodatkowo, niektóre z nich zawierały zabronione w zabawkach i produktach dla dzieci ftalany. Mają one działanie rakotwórcze, wywołują alergie lub powodują uszkodzenia wątroby i nerek.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo własności przemysłowej, kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Zgodnie z ustawą z grudnia 2003 roku o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ten kto, w związku z prowadzoną działalnością wprowadza na rynek produkty niespełniające wymagań bezpieczeństwa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.