Polacy mieszkający w Niemczech – 500 plus wycofane

Polacy mieszkający w Niemczech nie mogą pobierać jednocześnie niemieckiego Kindergeld oraz 500 plus. W Monachium podjęto tę decyzję, za którą jest odpowiedzialny Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy. Świadczenia na dzieci będą wypłacane, jednak w kwocie pomniejszonej o polski dodatek. 

Polacy mieszkający w Niemczech – zmiany świadczeń dla dzieci

Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy to najważniejszy organ sądownictwa finansowego w sprawach między innymi podatków i ceł. Sprawa odbyła się w Monachium, gdzie BFH zdecydował, że Polacy pracujący na co dzień w Niemczech nie mogą jednocześnie pobierać świadectw polskich i niemieckich na dziecko. Mowa oczywiście o 500 plus jak i Kindergeld.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: E-RECEPTY BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ OD 8 STYCZNIA 2020 ROKU – SPRAWDŹ, JAKIE PŁYNĄ Z TEGO KORZYŚCI

Sprawa dotyczyła procesu jednego z Polaków, który odwołał się do decyzji Trybunału, jednak odrzucił on jego sprzeciw. Mężczyzna otrzymywał jednocześnie 500 plus i wspomniane wcześniej niemiecki Kindergeld. Po pewnym okresie czasu musiał zwrócić ponad 2 tys. euro. Uznano, iż te dwa świadectwa są tego samego rodzaju.

Po tej sprawie, Polacy w Niemczech dostaną niemiecki Kindergeld pomniejszony o kwotę 500 plus. Jak natomiast wygląda wysokość wypłacanego Kindergeld? Rodzice otrzymują 204 euro na pierwsze dziecko. Następnie na kolejne 204, później 210 i 235 euro. 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.