13 francuskich żołnierzy zginęło w operacji przeciwko dżihadystom

13 francuskich żołnierzy zginęło

13 francuskich żołnierzy zginęło w Mali podczas operacji przeciwko dżihadystom. Z informacji, które przekazał Pałac Elizejski wynika, że do tragicznych wydarzeń doszło w poniedziałek około godziny 19:40 czasu lokalnego. Zderzyły się wówczas dwa śmigłowce. Wśród zabitych jest pilot, sześciu komandosów oraz oficer będący synem jednego z francuskich senatorów.

Prezydent Macron oddał hołd poległym żołnierzom

Tragedia rozegrała się w poniedziałkowy wieczór, około godziny 19:40 czasu lokalnego, podczas trwania zakrojonej na szeroką skalę operacji Barkhane przeciwko dżihadystom z Boko Haram związanym z Państwem Islamskim. Śmigłowiec bojowy typu Tigre oraz śmigłowiec transportowo-bojowy typu Cougar zderzyły się w locie w okolicy Liptako w regionie Menaka we wschodnim Mali. W efekcie 13 francuskich żołnierzy poniosło śmierć. 

Prezydent Macron oddał hołd żołnierzom oraz złożył kondolencje ich rodzinom. Powiedział: „13 bohaterów, których celem była ochrona nas wszystkich. Polegli dla Francji w walce z terroryzmem”

Wśród zabitych jest pilot, sześciu komandosów oraz porucznik Pierre Bockel będący synem senatora Jean-Marie Bockela. Były szef francuskiej misji wojskowej przy ONZ generał Dominique Trinquand poinformował:

Śmigłowce używane w Afryce przez francuską armię są w bardzo dobrym stanie. Na razie nie znamy przyczyny katastrofy, ale możemy domniemywać, że wynika ona albo ze słabej widoczności w regionie pustynnym, albo była skutkiem próby uniknięcia ostrzału z ziemi.

 

ZOBACZ TAKŻE: PODCZAS PROTESTÓW W IRANIE ZGINĘŁO PONAD 140 OSÓB

Warto wspomnieć, że Francja interweniuje w Mali od 2013 roku. Według różnych źródeł, od tego czasu zginęło 38-44 francuskich żołnierzy. Ponadto, w lutym 2018 roku zginęło pięć osób w katastrofie dwóch francuskich wojskowych śmigłowców Gazelle, które zderzyły się w powietrzu w trakcie misji szkoleniowej w położonym nad Morzem Śródziemnym departamencie Var.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.