Wyspa Sobieszewska – trasa rowerowa dla obcujących z naturą

Wybierasz się na urlop do Trójmiasta? Jeśli szukasz pomysłu na wycieczkę rowerową w okolicach Gdańska, może Cię zainteresować Wyspa Sobieszewska. Wybierz się tam rowerem i poznaj ten niezwykły zakątek Polski północnej.

 

Gdzie leży Wyspa

Wyspa Sobieszewska położona jest niedaleko Gdańska. Liczy sobie ponad 120 lat, obecnie powierzchnia Wyspy do 35 kilometrów kwadratowych, a plaża ma aż 11 km długości co czyni ją najdłuższą wśród gdańskich plaż. Wybierz się na wycieczkę rowerową wokół Wyspy i poznaj jej walory.

Wyspa Sobieszewska – szczegóły trasy

Trasa wokół Wyspy należy do łatwych tras. Mierzy ona 28 km długości. Całość zajmie około 2-3 godziny. Najlepiej pokonać ją na rowerze trekkingowym, ponieważ na trasie spotkamy różne rodzaje nawierzchni – od asfaltu po nadmorski piach. Trasa rozpoczyna się i kończy w miejscowości Sobieszewo.

Trasa dookoła Wyspy Sobieszewskiej

Trasę wokół Wyspy zaczynamy w Sobieszewie po przejechaniu nowo wybudowanego mostu. Naprzeciwko niego znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. Za mostem skręć w prawo w stronę centrum Sobieszewa. Przy ul. Turystycznej znajduje się Muzeum im. Wincentego Pola oraz Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”. Następnie skręć w ul. Przegalińską i jedź trasą zbudowaną na wale przeciwpowodziowym wzdłuż brzegu Martwej Wisły. Kilometr dalej dojedziesz do domu z 1906 roku należącego do Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, w którym w czasie II wojny światowej znajdował się szpital polowy.

Walory przyrodnicze

Brzeg Martwej Wisły to bogate zespoły szuwarowe, a spokojna woda rzeki zachęca do dalszej jazdy. Między Martwą Wisła a Przekopem Wisły znajdują się śluzy i nowy zwodzony most oraz punkt widokowy. Dalej szlak wiedzie wałem wzdłuż Przekopu Wisły, ulicą Świbnieńską, która jest najdłuższą aleją lipową w Polsce. Znajdziesz też domy starej osady rybackiej oraz port rybacki. Na końcu wjeżdżamy do lasu. Możesz zboczyć z trasy i udać się do ujścia Wisły, gdzie znajduje się Rezerwat Mewia Łacha. W Górkach Wschodnich znajdziesz też Rezerwat Ptasi Raj. Jest to miejsce przebywania stad ptaków, ale także bobrów i fok. Po drodze, jeśli masz odrobinę kondycji, możesz zahaczyć o Orlą Górę – najwyższe wzniesienie na Wyspie Sobieszewskiej o wysokości 32 m n.p.m. Dalej dojeżdżamy do wieży ciśnień „Kazimierz” gdzie z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Wyspy.

Dodatkowa atrakcja

Na trasie, nad brzegiem Martwej Wisły znajduje się przystanek tramwaju wodnego, który pływa w sezonie letnim do centrum Gdańska. Rejs może być alternatywą dla wycieczki rowerowej.

Podsumowując, aktywny wypoczynek, szczególnie na Wyspie Sobieszewskiej, to nie tylko modny sposób spędzenia czasu. Dodatkowo to także sposób na zdrowy tryb życia w otoczeniu przyrody. Pamiętaj jednak żeby poruszać się jedynie po wyznaczonych ścieżkach, nie hałasować i nie zaśmiecać terenu.

Źródło zdjęć i mapy: pomorskie.travel

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.