Trasy rowerowe na Bornholmie – dla kogo jakie wybrać?

Jeżeli znudziło ci się jeżdżenie po Polsce i chcesz odkryć miejsca za granicą, ale nie wiesz na co się zdecydować, skuś się na trasy rowerowe na Bornholmie. To propozycja zarówno na rodzinne wypady, wyjazd ze znajomymi, a także na wyprawę dla zawodowców.

 

Gdzie leży Bornholm?

Bornholm jest duńską wyspą w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. To obszar w Danii, który jest położony najbardziej na wschód. Wyspę zamieszkuje prawie 40 tysięcy ludzi. Długość linii brzegowej to 141,4 km. Bornholm na swoje trasy zaprasza rowerzystów niezależnie od wieku i przygotowania fizycznego. Łączna długość tras to 235 km.

Przygotowanie

Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny roweru. Zabierz ze sobą zapasową dętkę, oponę i linkę hamulcową. Co ważne, jeśli nie masz swojego roweru, możesz na miejscu wypożyczyć różne rodzaje rowerów – miejskie, trekkingowe, a nawet z przyczepką do wożenia dzieci. Pamiętaj, żeby zaplanować trasę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, ale przede wszystkim możliwościami.

Infrastruktura

Większość ścieżek pokryta jest nawierzchnią asfaltową lub szutrową. Dodatkowo trasy znajdują się w stosownej odległości od ruchu drogowego. W związku z tym zwiedzanie Bornholmu rowerem jest przyjemne, a przede wszystkim bezpieczne. Oprócz tego wszystkie trasy są dobrze oznakowane za pomocą zielonych tablic. Stopień trudności jest zróżnicowany i zależy od wybranej trasy. Strome podjazdy znajdziesz w północnej części wyspy, a jeśli oczekujesz terenów płaskich, udaj się na południe.

Trasy rowerowe na Bornholmie

Na Bornholmie masz do wyboru kilka różnych tras. Są to m.in. trasy z:

  • Ronne do Allinge – o długości 24,8 km, która wiedzie od stolicy na północ, do miejscowości będącej centrum turystycznym wyspy
  • Allinge do Svaneke – o długości 29,9 km, wiodąca przez malownicze miasteczka do dziś zachowujące niepowtarzalny urok
  • Svaneke do Ronne – 49,8 km; trasa długa, ale urozmaicona po względem historycznym i przyrodniczym
  • Ronne do Helligdommen – 18,8 km; biegnie przez środek wyspy, ma na trasie największy w Danii wodospad, a kończy się przy malowniczym wybrzeżu zwanym Heligdomsklipperne
  • Ronne do Gudhejm – 31,3 km; szlak w okolicach terenów leśnych.

Oczywiście szlaków na Bornholmie jest znacznie więcej. Są też dłuższe ścieżki przeznaczone dla profesjonalistów. Co ważne, wszystko zależy od tego, co chcesz zobaczyć i ile kilometrów pokonać rowerem.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.