Szlak rowerowy wzdłuż Odry – rowerem przy granicy

Zarówno w Polsce, jak i za granicą, mamy do wyboru cały szereg tras rowerowych. Jedne wiodą przez parki narodowe, inne szlakiem miejsc historycznych. Są też takie, które skupiają się wokół rzek. Jedną z tras rowerowych jest szlak rowerowy wzdłuż Odry.

 

Dlaczego akurat ten szlak?

Szlak rowerowy wzdłuż naszej zachodniej granicyplasuje się w pierwszej dziesiątce popularności.  Jest to międzynarodowy szlakłączący czeską część Gór Izerskich z niemiecką częścią bałtyckiej wyspy Uznam niedaleko Świnoujścia. Głównie jest to trasa po nadrzecznych wałach, ale jest też czas na historycznie ciekawe miejscowości i zmieniające się krajobrazy. Nie bez powodu szlak ten jest porównywany do wycieczek nad Dunajem czy Mozelą.

Przebieg trasy

Cała trasa liczy około 650 kilometrów. Biegnie wzdłuż Nysy i Odry. Rozpoczyna się w czeskiej Nowej Wsi nad Nysą u podnóża Gór Izerskich. Kończy się w Ahlbeck nad Morzem Bałtyckim na wyspie Uznam. Na trasie spotkasz senne wioski, dawne klasztory, parki i rezydencje. Szlak przebiega po niemieckiej stronie granicy, ale w bezpośrednim sąsiedztwie Nysy i Odry, za którymi znajduje się terytorium naszego kraju.

Szlak rowerowy wzdłuż Odry – infrastruktura

Trasa wyróżnia się dobrym prowadzeniem szlaku i niewielkim ruchem samochodowym. Zdarzają się słabe jakościowo drogi, ale są też także piękne leśne ścieżki i żwirowe szlaki. Trasa wiedzie jednak przez takie miejscowości jak: Zgorzelec, Słubice, Szczecin, Mierzyn, Świnoujście. Trasa jest odpowiednio przygotowana i dobrze oznaczona. Dodatkowo jest przeważnie płasko, dlatego szlak nadaje się dla rodzin z dziećmi. W większości jest przejezdny także z przyczepką. Oprócz tego na trasie spotkasz wiaty lub ławeczki czyli miejsca, w których możesz odpocząć, a często także podelektować się w spokoju otaczającą przyrodą.

Reasumując, choć szlak przebiega poza granicami naszego kraju, cały czas mamy Polskę na wyciągnięcie ręki. Zawsze możemy zboczyć ze szlaku żeby podziwiać polskie piękne zakątki. Trasa nie należy do najkrótszych, ale można ją pokonać w czasie dłuższego wyjazdu lub pokonywać etapami co jakiś czas.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.