Najlepsze ćwiczenia dla seniorów. Które wybrać?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o nasze zdrowie. Nie tylko powinniśmy zwracać uwagę na zdrowe odżywianie, ale także na aktywność fizyczną. Czy dojrzały wiek jest przeszkodą do ćwiczeń? Absolutnie nie! Przedstawimy wam najlepsze ćwiczenia dla seniorów, dzięki którym, mimo swojego wieku, będziemy mogli czuć się jak nastolatki!

Ćwiczenia dla seniorów

Jest to dość zaniedbany temat, o którym nie mówi się głośno. Nie możemy tylko łykać kolejnych garści tabletek i czekać, aż magicznym sposobem zaczniemy czuć się dobrze. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce i w końcu postawić na ruch. Dzięki regularnemu sportowi opóźnimy procesy fizjologiczne, które odpowiedzialne są za starzenie się. Odpowiednie ćwiczenia dla seniorów pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji organizmu, ale także poprawią samopoczucie.

Ćwiczenia dla seniorów w domu

Do wykonywania tego typu ćwiczeń, nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy nam tylko solidne krzesło. Powinno mieć odpowiednią wysokość, a także brak podłokietników. Ograniczają one niepotrzebnie ruchy. Ważnym jest, abyśmy zadbali o wygodny strój, w którym będziemy czuć się komfortowo. Sportowe buty i dres to strój idealny do codziennych ćwiczeń.

Ćwiczenia dla seniora 60+

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów nie muszą być wcale trudne! Poprawiają one wytrzymałość mięśni, a także wpływają pozytywnie na koordynację ruchową. Nawet po przekroczeniu pewnego wieku, nie powinniśmy przestawać ćwiczyć. Nie ma ku temu żadnych przesłanek. Chętnie wykonywanym sportem przez seniorów jest nordic walking. To ćwiczenie wytrzymałościowe. Jest świetne, ponieważ aktywuje wszystkie mięśnie. To banalnie prosta forma aktywności i łatwo dostępna dla każdego. Dodatkowo, regularnie spacerując z kijkami, zapobiegamy problemom neurologicznym.

Ćwiczenia dla seniora 70+

Chętnie wybieranym ćwiczeniem w tym wieku jest aqua aerobic. Jest prowadzony w grupach, dlatego to dodatkowy plus dla ludzi, którzy lubią towarzystwo. Ćwiczenia są przeważnie około 50 minutowe. To świetne wzmocnienie całego organizmu i poprawa kondycji. Dodatkowo, co ważne dla seniorów, ryzyko wystąpienia kontuzji jest niemal zerowe!

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda nordic walking, zapraszamy was do zapoznania się z filmem poniżej!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.