Messi czy Ronaldo? Już wiadomo, który z nich jest lepszy!

 

Od wielu lat fani obu piłkarzy spierają się, który z nich jest najlepszym piłkarzem na świecie. Zarówno Lionel Messi, jak i Cristiano Ronaldo mają miliony fanów na całym świecie. Tylko który z nich jest lepszym piłkarzem?

Messi czy Ronaldo?

View this post on Instagram

The only one 🏆🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🇪🇸🇮🇹🤷🏻‍♂️🤣

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on

Od wielu lat piłkarze rywalizują między sobą. Chyba każdy się zgodzi, że ta dwójka to absolutne światowe top, jeżeli chodzi o poziom gry w piłkę. Jednak w kwestii, który z nich jest lepszy, nigdy nie było zgody. Tę sprawę postanowili wziąć w swoje ręce informatycy z Uniwersytetu w Belgii. We współpracy z piłkarskimi analitykami z firmy SciSports opracowali formułę, która pozwala na sprawdzenie, który piłkarz jest najlepszy.

Profesor Jesse Davis zwrócił uwagę na bardzo ważną kwestię:

„Wartość piłkarza często uzależniona jest od bramek i asyst. Gole są jednak rzadkim wydarzeniem, bo szacuje się, że piłkarz w trakcie meczu wykonuje średnio 1600 różnych działań”.

To właśnie dlatego eksperci opracowali specjalny system komputerowy, który bierze pod uwagę i analizuje wszystkie czynności wykonywane przez piłkarza podczas meczu. W skład takiej analizy wchodzą między innymi strzały, podania, odbiory piłki czy dryblingi. Dopiero po dokładnej analizie obliczana jest wartość danego piłkarza.

View this post on Instagram

🇵🇹

A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on

Wynik porównania Messiego i Ronaldo okazał się bardzo zaskakujący. Dzieli ich przepaść!

Średnia Cristiano Ronaldo wynosi 0,61 VAEP, czyli Valuting Actions by Estimating Probabilities – ocena działań przez oszacowanie prawdopodobieństwa.

Średnia Lionela Messiego wynosi aż 1,21 VAEP, czyli dwa razy więcej!

Profesor Davis postanowił wyjaśnić całą analizę:

„W pierwszych sezonach wyniki Messiego i Ronaldo były bardzo zbliżone. Od sezonu 2015/16 Messi zaczął jednak odjeżdżać odwiecznemu rywalowi. Z naszej analizy można wyciągnąć kilka wniosków. Są piłkarze, którzy na boisku wykonują wiele działań, ale o niskiej wartości i tak jest na przykład w przypadku Paula Pogby. Są też jednak zawodnicy, którzy może rzadziej strzelają, ale mają duży wpływ na grę drużyny. To jest typowe dla takich graczy jak Harry Kane, Mohamed Salah, czy Ronaldo. Messi jest jednak wyjątkowy. Dużo robi na boisku, a jego działania mają wielką wartość”.

Z pewnością ta analiza nie zakończy dyskusji wśród fanów, który z tych dwóch piłkarzy jest lepszy. Jednak trzeba przyznać, że taka dokładna analiza jest sporą ciekawostką.

A według Was, który piłkarz jest lepszy? Messi czy Ronaldo?