Lofoty na rowerach – ścieżki rowerowe w Norwegii

Rowerem po Skandynawii? Dlaczego nie? Wybierz się na wycieczkę rowerową po Norwegii. Znajdziesz tam nie tylko łagodne przejażdżki przez wyjątkowe wioski, ale także trudne górskie trasy. Niezależnie od tego co wybierzesz, czeka na ciebie wyjątkowe miejsce i niezwykła natura. Sprawdź jak zwiedzić Lofoty na rowerach.

 

Gdzie leżą Lofoty?

Nazwa Lofoty pochodzi od norweskiego słowa oznaczającego stopę rysia. Swoim kształtem Lofoty przypominają bowiem stopę rysia. Jest to archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii. Leżą około 300 kilometrów za linią koła podbiegunowego i ciągną się na długość 112 kilometrów. Charakterystyczne dla Lofotów są górzyste ukształtowanie terenu i silnie rozwinięta linia brzegowa. Archipelag jest zbudowany ze skał pochodzenia wulkanicznego i metamorficznego, których wiek ocenia się na 3 miliardy lat. Skalne masywy wystają z morza, mają strome i wysokie ściany dochodzące do kilkuset metrów wysokości. Pomiędzy nie wcinają się wąskie, krótkie, ale i malownicze fiordy. Lofoty zamieszkuje około 25 tysięcy mieszkańców.

Lofoty na rowerach

W ostatnim czasie zainteresowanie kolarstwem w Norwegii znacznie wzrosło. Dlatego też dla lubiących rywalizację, przygotowuje się coroczne wyścigi rowerowe. Kolarze ścigają się tu między innymi w wyścigu Arctic Race wśród dzikiej norweskiej scenerii. W Norwegii działa także program „Przyjazny Rowerzystom”. Oznacza to, że obiekty posiadające certyfikat „cyclist welcome” służą rowerzystom oferując im bezpieczny parking, pomoc w naprawie, niezbędne informacje o okolicznych trasach rowerowych i wiele innych udogodnień.

Trasa rowerowa na Lofotach

Położony za kołem podbiegunowym górzysty archipelag to niemal rowerowy raj. Kolejne wyspy tworzące archipelag są połączone przejezdnymi dla rowerzystów mostami, a nawet tunelami. Co ważne, pamiętaj o zaopatrzeniu się w odpowiednie oświetlenie jeśli zamierzasz korzystać z tuneli, a raczej będzie to niezbędne. Z siodełka zobaczysz tu większość atrakcji – drewniane rybackie domy, strzeliste góry i białe plaże. Rowerem możesz odwiedzić takie miejsca jak Svalvaer na Austvagoy, Flakstadoy czy Moskenesoy.

Podsumowując, Lofoty na rowerach to niezwykle przyjemne przeżycie. Jest to bajkowe i przyjazne rowerzystom miejsce. Bardzo dobrze przygotowane drogi, pasy dla rowerów, pozwolenie na biwakowanie na dziko to tylko kilka z zalet takiej wyprawy.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.