Podatkowa interpretacja indywidualna – co to jest i jak ją uzyskać

Jeżeli zawodowo zajmujesz się rozliczaniem podatków albo prowadzisz własną firmę możesz poprosić o pomoc. Sprawdź czym jest podatkowa interpretacja indywidualna i gdzie ją uzyskać.

 

Po co jest podatkowa interpretacja indywidualna?

Interpretację możesz uzyskać prosząc o nią Krajową Informację Skarbową. Interpretacja dotyczy tych zdarzeń, które już się wydarzyły lub zdarzeń przyszłych, które planujesz. Może ją otrzymać każdy kto ma wątpliwości czy stosuje przepisy prawa podatkowego w sposób właściwy.

Składanie wniosku

Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Do Krajowej Informacji Skarbowej składasz wniosek listownie lub drogą internetową przez ePUAP. Jednak zanim to złożysz możesz poszukać odpowiedzi na pytanie inną drogą:

  • w wyszukiwarce interpretacji
  • odwiedzając stronę internetową Krajowej Informacji Skarbowej
  • pytając w najbliższym urzędzie skarbowym, urzędzie celno-skarbowym lub izbie administracji skarbowej
  • dzwoniąc do Krajowej Informacji Skarbowej pod numer 801 055 055 lub 22 230 03 30.
Co musi zawierać wniosek?

Składany przez ciebie wniosek musi zawierać:

  • dokładny opis zdarzenia
  • konkretne pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź
  • twoje jednoznaczne stanowisko w sprawie
  • oświadczenie, że sprawa, którą opisujesz, nie jest w trakcie postępowania podatkowego, kontroli celno-skarbowej lub podatkowej
  • własnoręczny podpis.
Procedura uzyskiwania interpretacji

Po pierwsze, pobierz i wypełnij wniosek. Następnie zapłać za wydanie interpretacji podatkowej. Później złóż wniosek w Krajowej Informacji Skarbowej i poczekaj na interpretację indywidualną. Dostaniesz ją pocztą na adres wpisany we wniosku.

Za opis każdego zdarzenia przeszłego lub przyszłego zapłacisz 40 złotych. Dowód wpłaty musisz dołączyć do wniosku lub przesłać go w ciągu 7 dni kalendarzowych od złożenia wniosku.

Czas oczekiwania

Na podatkową interpretację indywidualną musisz poczekać do 3 miesięcy. Interpretację otrzymasz pocztą na adres. Jeżeli wniosek będzie niepełny, zostaniesz wezwany do jego uzupełnienia. Musisz to zrobić w ciągu 7 dni kalendarzowych. Z kolei jeżeli nie zgadzasz się z interpretacją, możesz w ciągu 30 dni kalendarzowych złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W wyjątkowych przypadkach możesz też dostać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania (opisując np. sprawę, która ciebie nie dotyczy) lub postanowienie o umorzeniu postępowania (kiedy twoja spółka np. ulegnie likwidacji lub zakończy działalność po złożeniu wniosku).

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.