Kaszubska Marszruta – trasa rowerowa w Borach Tucholskich

Szukasz pomysłu na wyprawę rowerową w północnej części Polski? Może zainteresuje cię Kaszubska Marszruta – trasy rowerowe w Borach Tucholskich. To świetna opcja dla tych, którzy przemierzając kilometry rowerem, chcą obcować z naturą.

 

Infrastruktura i drogi

Kaszubska Marszruta to system szlaków rowerowych na terenie powiatu chojnickiego. Łącznie trasy liczą około 200 km. Są to cztery szlaki rowerowe i jeden łącznik. Co ważne, poprowadzone zostały w bezpiecznej odległości od ruchliwej szosy, w tzw. pasach przeciwpożarowych, drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu, drogami szutrowymi i gruntowymi. Dodatkowo całość wyposażono w tablice informacyjne, przystanki rowerowe czy parkingi. Wszystko to ułatwia przyjemną turystykę rowerową.

Kaszubska Marszruta

Marszruta leży na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” i okolic. Powstała w ramach projektu „Budowa tras rowerowych i infrastruktury turystycznej w powiecie chojnickim w ramach programu Kaszubska Marszruta”. Co ważne, w punktach informacji turystycznej można uzyskać mapę tras w skali 1:60 000.

Trasy Marszruty

Oczywiście Kaszubska Marszruta to propozycja kilku różnych tras. Są to szlaki:

  • żółty (66,1 km) Charzykowy – Czersk przez Swornegacie, Dąbrówkę i Rytel
  • zielony (41,8 km) Chojnice – Męcikał przez Powałki i Brusy
  • czerwony (55,8 km) Charzykowy – Czersk przez Brusy i Chłopowy
  • czarny (32,6 km) Konarzyny – Konarzyny pętla przez Nową Karczmę i Jonki
  • łącznikowy szlak czarny Męcikał-Kłodawka (łączy szlak żółty z zielonym.
Dla kogo Marszruta?

Marszruta jest idealna dla wszystkich rowerzystów – weekendowych, ale też dla tych, którzy marzą o nieco dłuższej wyprawie. Dodatkowo trasy krzyżują się ze sobą i przeplatają. Niestety w okresie letnim jest tu sporo rowerzystów. W związku z tym najlepiej wybrać się tu jesienią, kiedy Bory Tucholskie przywdziewają zupełnie inną szatę prezentując swe niezwykłe wdzięki. Ze względu na gładką szutrową nawierzchnię Kaszubska Marszruta jest dogodna dla wszystkich rodzajów rowerów, oprócz szosowych.

Podsumowując, Kaszubska Marszruta to sieć ścieżek rowerowych, która łączy gminy powiatu chojnickiego (Czersk, Chojnice, Brusy i Konarzyny) i przebiega przez atrakcyjne turystycznie tereny ze znanymi miejscowościami letniskowymi jak Swornegacie czy Charzykowy. Pozwala to w atrakcyjny sposób spędzić aktywnie czas i zobaczyć najciekawsze bogactwa przyrodnicze Borów Tucholskich. Z pewnością takimi drogami rowerowymi po Polsce jeszcze nie jeździliście.

Źródło zdjęcia: znajkraj

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.