Międzynarodowy dzień młodzieży – kiedy przypada

O tym, że młodzież jest przyszłością świata, nie trzeba nikomu przypominać. To w młodych tkwi siła, która może rozwijać świat, w którym żyjemy. To energia, siła i mądrość młodych ludzi może sprawić, że świat będzie lepszy. Sprawdź kiedy przypada ich święto – międzynarodowy dzień młodzieży.

 

Skąd się to wzięło?

Międzynarodowy dzień młodzieży to święto obchodzone corocznie 12 sierpnia. W 2019 roku będzie to poniedziałek. Święto zostało ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży. Obchody święta są inicjatywą Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży.

Jak świętowany jest międzynarodowy dzień młodzieży

Co roku od 2000 roku w ramach obchodów Międzynarodowego dnia młodzieży odbywają się konferencje, warsztaty, przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne, spotkania z przedstawicielami władz. Co ważne celem święta jest aktywizowanie młodzieży, zachęcanie do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiana poglądów i pomysłów dotyczących młodzieży w danym kraju. Dodatkowo dni młodzieży odbywają się pod różnymi hasłami. Są to m.in.:

  • Zaangażowanie młodzieży w życie społeczne
  • Młodość i zdrowie psychiczne
  • Migracja Młodych Ludzi: Siła Napędowa Rozwoju
  • Dajcie się zauważyć, dajcie się usłyszeć
  • Młodzież wobec zmian klimatycznych: czas na działanie
  • Młodzież w Wielkopokoleniowym Społeczeństwie.

Dodatkowo między sierpniem 2010 roku a sierpniem 2011 roku trwał Międzynarodowy Rok Młodzieży. Odbywał się pod hasłem „Dialog i Wzajemne Zrozumienie”. W podejmowane inicjatywy włącza się także Komisja Europejska.

Światowe dni młodzieży

Jednym z wydarzeń skupiających co roku młodzież są światowe dni młodzieży. Za każdym razem organizowane są w innym państwie. W 2016 roku odbywały się w Polsce od 26 do 31 lipca. Są to spotkania młodych katolików, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1986 roku. W ramach światowych dni młodzieży młodzi spotykają się z papieżem w czasie religijnego festiwalu, skupiającego młodzież z całego świata, która chce wspólnie spędzić czas i się modlić. W Polsce w kościele katolickim dzień młodzieży obchodzony jest także w Niedzielę Palmową. Jest to jednak wydarzenie o dużo mniejszej skali nić sierpniowe święto.

Podsumowując, międzynarodowy dzień młodzieży to okazja do spotkania, dyskusji i ważnych rozmów, których celem jest uświadomienie i nagłośnieniem problemów, przed którymi stoi młodzież na całym świecie.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.