Agencja antydopingowa chce zawiesić Rosję na cztery lata

Agencja antydopingowa

Agencja antydopingowa WADA zarekomendowała, aby wykluczyć Rosję na cztery lata z zawodów sportowych. Mowa tutaj głównie o letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku oraz zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Wówczas rosyjscy sportowcy mogliby startować tylko pod neutralną flagą.

Zakaz organizowania w Rosji dużych imprez sportowych

Panel Światowej Agencji Antydopingowej WADA rekomenduje wykluczenie Rosji na cztery lata z zawodów sportowych. Podczas zbliżających się letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, Rosjanie mogliby występować tylko pod neutralną flagą. Dodatkowo, kraj ma otrzymać zakaz organizowanie dużych imprez sportowych co wiąże się z wieloma utrudnieniami. Mianowicie podczas piłkarskich mistrzostw Europy 2020 cztery mecze (w tym ćwierćfinał) mają odbyć się w St. Petersburgu. Co więcej, w wydanym przez WADA oświadczeniu, zalecenia dotyczą również imprez już przyznanych. Zagraniczne agencje poinformowały, że miastem zastępczym, gdzie mają odbyć się mecze może być Sztokholm. To nie koniec problemów, ponieważ w 2021 roku w St. Petersburgu miał odbyć się finał piłkarskiej Ligi Mistrzów.


ZOBACZ TAKŻE: ROSJA CHCE PRZYWRÓCENIA KARY ŚMIERCI. OGÓLNOKRAJOWA DEBATA

Najbardziej zdopingowana jest lekkoatletyka

Jak donosi agencja antydopingowa, w najgorszym położeniu znajdują się dyscypliny lekkoatletyczne. Prezydent Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego – Stanisław Pozdniakow poinformował, że konieczna jest wymiana całego kierownictwa ARAF (All-Russia Athletic Federation). Dodał, że sytuacja w tej dyscyplinie niszczy wizerunek rosyjskiego sportu. Wszystko wyjaśni się dokładnie 9 grudnia podczas posiedzenia Międzynarodowej Komisji Antydopingowej w Paryżu.

Należy dodać, że aktualnie wciąż trwa śledztwo przeciwko siedmiorgu członkom ARAF, którzy mieli przedstawiać fałszywą dokumentację medyczną. Celem było krycie skoczka wzwyż Daniła Łysenkę, który trzykrotnie nie stawił się na ustalane badania antydopingowe.

Rosyjscy sportowcy mogą jednak wciąż starać się o neutralny status podczas zawodów. Będą mogli brać udział w rywalizacjach, jeśli ich prośby zostaną pozytywnie rozpatrzone. Wówczas nie mogą ubierać się w barwy narodowe, a ponadto nawet w przypadku wygranej nie zostanie odtworzony hymn Rosji.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.