Rosja chce przywrócenia kary śmierci. Ogólnokrajowa debata

Rosja chce przywrócić karę śmierci

Rosja chce przywrócenia kary śmierci. Trwa ogólnokrajowa debata. Dnia 11 października Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej opublikowała na swojej oficjalnej stronie ankietę dotyczącą kary śmierci dla pedofili oraz zabójców dzieci. Okazało się, że aż 80% ankietowanych wyraziło na to zgodę. Trwa ogólnokrajowa debata na ten temat.

Co mówi prawo?

Według art. 20 Konstytucji Federacji Rosyjskiej z 1993 roku „każdy ma prawo do życia”. Rosja chce przywrócić karę śmierci jedynie dla pedofili i zabójców dzieci, jednak: „do czasu jej zniesienia kara śmierci może być ustanowiona przez prawo federalne jako wyjątkowy środek kary za szczególnie poważne przestępstwa przeciwko życiu, a oskarżonemu przyznaje się prawo do procesu przed sądem z udziałem ławy przysięgłych”. Sergiej Mironow jest liderem partii Sprawiedliwa Rosja. To właśnie on postulował o jak najszybsze wniesienie pod obrady projektu ustawy znoszącej moratorium na stosowanie kary śmierci wobec zabójców dzieci. Dodał:

Nawet dożywotnie pozbawienie wolności nie jest karą, którą powinni ponieść ci nie-ludzie. Nie ma dla nich miejsca na naszej planecie. Tego żąda nasze społeczeństwo. Tego żąda nasze sumienie, tego żąda ludzka sprawiedliwość.

ZOBACZ TAKŻE: DWIE OFIARY W KIJOWIE – W CENTRUM WYBUCHŁ GRANAT

Statystyki

Z danych Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w 2018 roku z rąk morderców zginęło aż 917 dzieci. W tym czasie trwało prawie 16 tys. spraw dotyczących przestępstw wobec osób niepełnoletnich. Co więcej, aż 11,5 tys. z tych spraw potwierdziło szkodę dzieci. Najwięcej czynów zabronionych dotyczyło osób w wieku 15-17 lat, bo aż 5225. Od 11-4 roku życia ucierpiało 3640 dzieci, 6-10 lat: 1647, a wobec dzieci do 7 roku życia: 374. Warto wspomnieć o tym, że w ostatnich 5 latach przestępczość seksualna wobec osób nieletnich gwałtownie się zwiększyła. Zastępca naczelnika Generalnej Dyrekcji ds. Ochrony Porządku Publicznego i Koordynacji Współpracy z Organami Władzy Wykonawczej FR Wadim Gajdanow powiedział, że w ciągu 5 lat liczba tych przestępstw wzrosła o 42%. Ponadto co szóste przestępstwo popełniane jest w rodzinie.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.