Złagodzenie obostrzeń już od dziś! Zobacz co dokładnie się zmienia

złagodzenie obostrzeń

Złagodzenie obostrzeń już od dziś! Co dokładnie się zmienia? Ci, którzy liczyli na otwarte restauracje i galerie handlowe, muszą jeszcze nieco poczekać. Otwierane są natomiast lasy oraz parki. Małej korekcie uległy także tak zwane godziny dla seniorów w sklepach, do których zresztą od teraz może wejść więcej osób. Zmiany dotyczą też kościołów oraz pogrzebów – w nabożeństwach udział weźmie więcej osób. Warto pamiętać o zasłanianiu ust oraz nosa – są jednak sytuacje, w których okrycie można zdjąć. Kto natomiast może poruszać się bez niego? Wszystko wyjaśniamy poniżej!

Złagodzenie obostrzeń już od dziś! Zobacz co dokładnie się zmienia

20 kwietnia to dzień, w którym w życie wchodzi pierwszy etap łagodzenia obostrzeń wydanych przez rząd z powodu epidemii koronawirusa. Choć wielu liczyło, że od dziś otwarte będą centra handlowe i zakłady usługowe (takie jak fryzjer czy kosmetyczka) – okazuje się, że na to trzeba będzie jeszcze nieco poczekać. Zamiast tego, rząd zdecydował się na otwarcie lasów i parków. Przy okazji warto dodać, że nadal zamknięte pozostają place zabaw.

Ponadto, od dziś młodzież od 13. roku życia będzie mogła swobodnie się przemieszczać (do tej pory możliwe było to jedynie z asystą osoby dorosłej). Należy jednak pamiętać, że nadal obowiązywać będzie zasada zachowania dystansu społecznego, według której należy zachować odstęp dwóch metrów od drugiej osoby. Portal rmf24.pl podaje także, że w lesie zasłanianie twarzy nie będzie konieczne.

ZOBACZ TAKŻE: NIESAMOWITE ODKRYCIE W CELI W KOSTARYCE. FUNKCJONARIUSZE SŁUŻBY WIĘZIENNEJ PRZECIERALI OCZY ZE ZDUMIENIA. W SIECI POJAWIŁO SIĘ WIDEO – OBEJRZYJ JE!

Mała zmiana dotycząca godziny dla seniorów, inne zasady wchodzenia do sklepów

Portal RMF informuje także o tym, że niewielkiej korekcie ulegną tak zwane godziny dla seniorów (czyli czas, w którym w sklepie mogą przebywać jedynie osoby powyżej 65. roku życia). Tak jak dotychczas, godziny te będą obowiązywać w godzinach między 10:00 a 12:00, jednakże tylko od poniedziałku do piątku. Przepis nie będzie dotyczył weekendów.

Przy okazji warto dodać, że do sklepów będzie mogło wejść więcej osób. Nowy limit to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Gdy sklep ma natomiast mniej niż 100 metrów kwadratowych, może w nim przebywać do 4 osób na jedną kasę.

Więcej osób w kościołach i na pogrzebach

Zmiany dotyczą także kościołów. Jak dotąd, na mszę mogło przyjść jedynie 5 osób. Teraz, podobnie jak w sklepach, w świątyni może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Więcej osób będzie mogło także wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych. Do tej pory było to także 5 osób – teraz natomiast limit ten zwiększono do 50 osób (nie licząc osób sprawujących posługę).

Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa – są jednak sytuacje, gdzie przepis nie obowiązuje

Należy także pamiętać, że od zeszłego czwartku wszedł obowiązek zasłania ust oraz nosa. Można to robić zarówno za pomocą maseczki, jak i chusty czy szalika.

Zasłaniać ust oraz nosa nie muszą jednak dzieci do lat 4 oraz osoby mające trudności z oddychaniem. To samo tyczy się osób, które same nie są w stanie założyć lub zdjąć maseczki tudzież innego okrycia.

Maska lub okrycie twarzy nie jest wymagane także w samochodzie – pod warunkiem, że pasażerowie razem mieszkają, lub przebywa tam sam kierowca.

źródło: RMF; źródło zdjęcia: euractiv.pl