Zgubiony portfel – jak się zachować? Co robić? Poradnik

Zgubiony portfel to wielka zmora. Czasami wystarczy moment roztargnienia, nieuwagi, a gubimy go wraz z zawartością. W jego skład bardzo często, oprócz pieniędzy i karty płatniczej, wchodzą ważne dokumenty z dowodem osobistym na czele. Poza tym może się wśród nich znaleźć prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Co wtedy zrobić? Jak zachować się, gdy zorientujemy się, że zgubiliśmy portfel? Zobacz poradnik!

Zastrzeżenie dowodu osobistego

Najważniejsze, aby nie panikować. Jasne, dla wielu jest to sytuacja nowa i wielce stresująca, jednakże nerwy będą – jak niemal zawsze – złym doradcą. Pamiętajmy, że osoba która wejdzie w posiadanie naszych dokumentów, może je wykorzystać do choćby wzięcia kredytu. Najlepiej jest poinformować swój bank o utracie dokumentów, a w efekcie – zastrzeżenie ich. W tym celu należy zadzwonić pod numer 828 828 828. Zadziała on niezależnie od tego, w jakim banku jesteśmy zrzeszeni. Jest to opcja uniwersalna. System Zastrzegania Kart działa 24 godziny na dobę. 

Alert BIK – co to i dlaczego warto?

Alert BIK jest też bardzo ciekawą opcją, która może okazać się pomocna w przypadku utraty dokumentów i portfela. To nic innego jak Biuro Informacji Kredytowej. Zakładając tam konto otrzymujemy dostęp do zarządzania swoimi kredytami, a także historią kredytową. Nie jednak to jest teraz najważniejsze. Dzięki temu, możemy uruchomić usługę Alert Strażnik Kredytu. Gdy tylko w jakimkolwiek banku pojawi się zapytanie o kredyt na nasze dane, program ostrzeże nas przed tym. Funkcja jest płatna – podstawowa wersja programu kosztuje 24 złote rocznie, natomiast poszerzona między innymi właśnie o funkcję Alert Strażnik Kredytu, to kosz wysokości 99 złotych rocznie.

Zgubiony portfel

Pamiętajmy, że osoba która znalazła się w posiadaniu naszego portfela, może nie tylko wziąć na nasze dane kredyt, ale również zawrzeć umowy u operatorów telefonii komórkowych, telewizji, czy nawet korzystać z hoteli. Wszystko pod naszym nazwiskiem.

Zdarza się jednak także, że mamy podejrzenie, że dokumenty wraz z portfelem zostały nam skradzione. Wtedy o wszystkim trzeba jak najszybciej powiadomić policję.

Zgubione dokumenty od samochodu

Gdy utracimy jeszcze dowód rejestracyjny, udać musimy się także do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Tam składa się oświadczenie o zgubieniu dokumentu, można też dostać dowód zastępczy.

Zgubione dokumenty

Zgubiony portfel – często o jego braku dowiadujemy się po pewnym czasie. Wtedy nie można zwlekać – czas to pieniądz. Szybka reakcja, szybkie zastrzeżenie dokumentów i karty płatniczej, jest niezwykle ważne. Może to uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami roztargnienia.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.