Zgoda na edukację domową – jak ją uzyskać? [wniosek, przepisy]

Jeżeli chcesz, aby twoje dziecko uczyło się w domu, sprawdź jak złożyć wniosek. Zgoda na edukację domową to obowiązkowy punkt w tym procesie. Warto wiedzieć, kto może się o to starać i sprawdzić najważniejsze informacje. Dlatego przygotowaliśmy kilka przydatnych punktów. 

Edukacja domowa kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć rodzic lub opiekun prawny dziecka. Natomiast na czym polega edukacja domowa? Chodzi o nauczanie młodych od 6 do 18 roku życia, którzy w tym okresie mają obowiązek zdobywania wiedzy. Władze placówek edukacyjnych mogą wyrazić zgodę na to, aby dziecko uczyło się w domu i wtedy nauczycielem może zostać rodzic, opiekun prawny lub osoba do tego wyznaczona. Nie jest wymagane ukończenie specjalnych studiów.

Dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na ten typ edukacji, ale tylko podczas odpowiednich etapów od początku podstawówki do końca liceum.

Zgoda na edukację domową co zrobić?

Co zawiera się w komplecie potrzebnych dokumentów? Wniosek, który można poprosić w szkolnej placówce. Jeżeli nie będzie on tam dostępny, można go napisać samemu i wytłumaczyć, dlaczego wasze dziecko ma uczyć się w domu. Po drugie, opinia psychologiczna. Aby ją dostać należy umówić ucznia do poradni psychologicznej i czekać do 30 dni na opinię.

Koniecznie jest również oświadczenie, że jesteś w stanie zapewnić godne warunki do edukacji twojego dziecka. Dzięki nim będzie mogło ono zrealizować podstawę programową. Śmiało napisz je sam. Na koniec, zobowiązanie o tym, że dziecko będzie przystępować do corocznych egzaminów. Komplet dokumentów możesz złożyć w dowolnym momencie, nic to nie kosztuje, a dyrektor placówki wyda decyzję do 30 dni od ich dostarczenia.

Egzaminy, odwołanie

Dyrektor szkoły decyduje o zakresie corocznych testów wiedzy. Jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy nie uzyskacie zgody na domową edukację, można złożyć odwołanie do kuratora oświaty. Składacie je u dyrektora szkoły, nie później niż 30 dni od decyzji.

Dzieci uczące się w domu, w dalszym ciągu mogą korzystać z dodatkowych zajęć odbywających się w szkole. Wystarczy zapytać o nie władze placówek.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.