Krótsze kolejki i czas odprawy na lotnisku Chopina w Warszawie

Często czekanie w długich kolejkach na lotnisku to zmora większości podróżujących. Wakacje się jeszcze nie rozpoczęły a już jesteśmy lekko zirytowani. Dlatego lotnisko Chopina w Warszawie zaproponowało świetne rozwiązanie. Krótsze kolejki i czas odprawy za sprawą nowych bramek.

Lotnisko Chopina bramki

Jakiś czas temu na lotnisku w Warszawie udostępniono nowe rozwiązanie, które skróci czas oczekiwania na odprawę graniczną. Mianowicie, chodzi o bramki biometryczne (ABC), które przeprowadzą kontrole paszportową. Jest to system automatyczny, dzięki czemu usprawni to działanie na lotnisku i skróci kolejki. W porównaniu z okienkiem, w którym paszporty sprawdza Straż Graniczna, bramki zrobią to po prostu szybciej.

Jak działają bramki ABC?

Zapewne niektórzy z was mają wątpliwości co do tego pomysłu, gdyż czasami zautomatyzowane rzeczy nie wzbudzają takiej wiarygodności jak osoba fizyczna. Więc jak działają bramki ABC? Jeżeli posiadacie paszport biometryczny lub nowy e-dowód osobisty, śmiało możecie przy następnej wizycie sprawdzić ich działanie.

Na lotnisku znajduje się łącznie 20 bramek, 10 dla przybywających i 10 dla odlatujących. Co ciekawe, taka kontrola trwa kilkanaście sekund, co może znacznie ułatwić odprawę. Jak działają? Po pierwsze, należy przyłożyć do czytnika dokument i go zeskanować. Tym działaniem rozpoczynamy procedurę. Następnie otworzą się drzwi i wtedy należy wejść do środka. Bramka dokona weryfikacji biometrycznej podróżującego. Co ciekawe, bramka porównuje twarz z danymi zawartymi w dokumencie.

Dzięki połączeniu bramek z bazą Straży Granicznej dostępna jest możliwość sprawdzenia czy osoba nie była w przeszłości karana lub czy jest poszukiwana.

Bramki są dostępne od kilkunastu dni i mamy nadzieję, że przyniosą zmiany na lepsze.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.