Zerowa emisja CO2 – Kopenhaga chce wprowadzić zasadę tu i teraz!

Zerowa emisja CO2 – czytając to aż ciężko w to uwierzyć. A jednak Kopenhaga jest pierwszym miastem, które chce zrezygnować z niego całkowicie. Co ciekawe, nie chce obiecywać planów na 2030 czy 2050 rok – plany mają wdrożyć zgodnie z zasadą tu i teraz. Czy im się uda i co chcą zrobić?

Zerowa emisja CO2

Zdecydowanie powinniśmy brać przykład z władz Danii, gdyż Kopenhaga planuje ogromne zmiany. Wszystko, aby ograniczyć emisję wydzielania dwutlenku węgla. Ba! Chcą doprowadzić do sytuacji, w której emisja będzie zerowa! Są to poważne deklaracje, jednak ten kraj do tej pory zmniejszył ilość substancji o 42%. Władze dają na to maksymalnie 5 lat. To już jest osiągnięcie, jednak jakie są dalsze plany?

Jakie zmiany?

Miasto chce działać jako „five-minute city”, czyli po pierwsze: zachęca, aby wziąć rower, wsiąść do komunikacji miejskiej lub spacerować! Plan Kopenhagi jest taki, że wszędzie jest blisko lub łatwo się tam dostać. Dodatkowo, wspomniana wcześniej komunikacja miejska jest świetnie zsynchronizowana – na metro czekasz 2 minuty i docierasz do coraz dalszych zakątków. Chodzi o to, aby nie używać samochodu.

Po drugie, budynki w tym mieście nie mają parkingów, więc właściciele samochodów są zmuszeni szukać miejsc, gdzie mogliby je zostawić. Natomiast autobusy miejskie są już w większości elektryczne i pojawił się nowy pomysł. Mianowicie, są plany na zniesienie opłat za transport miejski – ma to dodatkowo zachęcić podróżujących.


Z czym kojarzy wam się Kopenhaga? Zapewne z rowerami! Dlatego ścieżek wciąż przybywa. Można też spotkać stacje naprawy oraz autostrady rowerowe. Miasto zainwestowało również w wielkie turbiny wietrzne czy elektrownię, która wytwarza energię ze śmieci.

Powiedzmy sobie szczerze, cały plan wygląda na bardzo dobrze dopracowany i daje nadzieję, na redukcję emisji CO2 do zera! Trzymamy kciuki i powinniśmy brać przykład z tego miejsca!

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.