Były huragan Dorian zmierza w kierunku Polski. Wielka Brytania zagrożona

były huragan dorian

Były huragan Dorian zmierza w kierunku Polski. Post-tropikalny cyklon jest coraz bliżej Europy, a najbardziej zagrożona jego uderzeniem jest Wielka Brytania. Rzecz jasna nie ma mowy o tak niszczycielskiej sile, z jaką musieli mierzyć się mieszkańcy Bahamów, jednakże istnieje groźba choćby powodzi błyskawicznej. W czwartek mocniejsze wiatry mogą nawiedzić niektóre rejony Polski.

Były huragan Dorian za cel obrał Europę

Ostatnimi tygodniami media co rusz podawały informacje o szalejącym na Bahamach potężnym huraganie Dorian. Zebrał on tam śmiertelne żniwo – choć oficjalnie podaje się informacje o nieco ponad 40-stu ofiarach, wstępne szacunki mówią, że być może pochłonął on nawet od 2 do 3 tysięcy ludzkich istnień. Niektóre z wysp są dosłownie zrównane z ziemią. Gdyby tego było mało, pojawiły się tam pierwsze ogniska epidemiologiczne, rozpoczęła się ewakuacja ludzi. W międzyczasie na Bahamach kwitnie przestępczość, a złodzieje plądrują uszkodzone domy. Sytuacja jest opłakana. Teraz Dorian w postaci ekshuraganu nadciąga na Europę. Jego siła jest nieporównywalnie mniejsza niż poprzednio, ale i tak może dać się we znaki przede wszystkim Brytyjczykom.

Najbardziej zagrożone wyspy brytyjskie

Specjaliści podają, że najbardziej zagrożone na oddziaływanie ekshuraganu może być właśnie Wielka Brytania. Irlandia oraz Szkocja narażone są na dość silnie wiejący wiatr. Porywy mają osiągać prędkości od 90 do 110 kilometrów na godzinę. Do tego spodziewa się tam ulewnych deszczów. Mianowicie, może spaść nawet od 20 do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Pozytywy są jednak takie, że siła byłego huraganu ma słabnąć z godziny na godzinę. 

Portal tvn24.pl podaje również, że ekshuragan w czwartek może delikatnie zahaczyć o Polskę. Objawiać może się to opadami deszczu na zachodzie i północy kraju. Do tego dojdzie wiatr, jednakże jedno porywy będą osiągać zaledwie od 50 do 60 kilometrów na godzinę. Trudno w jakikolwiek sposób porównać to z tym, co działo się na wyspach Bahama (stały wiatr o prędkości około 400 kilometrów na godzinę).

ZOBACZ TAKŻE: RATOWNIK MEDYCZNY POBITY PRZEZ PACJENTA 

źródło zdjęcia: spidersweb.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.