Zażądali od policji 600zł za udostępnienie nagrań z monitoringu

Zażądali od policji 600zł za udostępnienie nagrań z monitoringu. Sprawa miała miejsce w lutym, jednak dopiero teraz wyszła na jaw. Kuriozalna sytuacja wydarzyła się w Poznaniu na osiedlu Jana III Sobieskiego.

Absurdy osiedla

Między 15 a 17 lutego bieżącego roku na parkingu poznańskiego osiedla doszło do uszkodzenia auta. Właściciele samochodu udali się do spółdzielni w celu zabezpieczenia nagrań z monitoringu. Ich auto stało tuż pod kamerą, więc mieli pewność, że całe zdarzenie zostało nagrane. W odpowiedzi usłyszeli, że sprawę należy zgłosić na policję, a monitoringiem zajmuje się firma zewnętrzna ELF24. Funkcjonariusze policji po przyjęciu zgłoszenia udali się do firmy, aby przejąć taśmy nagraniowe. Zażądano od nich 600zł za nagrania. Policjant Andrzej Borowiak komentuje:

Muszę to potwierdzić, taka sytuacja miała miejsce i jest po prostu skandaliczna. Niestety są osiedla w Poznaniu, na których policjanci mają takie problemy. Za udostępnienie nagrań z kamer monitoringu, za które przecież płacą mieszkańcy, firmy zajmujące się obsługą monitoringu żądają zapłaty. To jest sytuacja absolutnie patologiczna. Trudno mi uwierzyć w to, że mieszkańcy mają świadomość tego, jak to funkcjonuje.

Zdarzają się sytuacje, że policjanci rzeczywiście płacą za udostępnienie nagrań. Tak miało być również w tym przypadku, jednak po wysłaniu pisma do firmy w celu uregulowania faktury – nie otrzymali żadnej odpowiedzi. W efekcie firma usunęła nagrania, a poszkodowani za naprawę szkód musieli zapłacić 1600zł.

ZOBACZ TAKŻE: BIEGACZE DOBROWOLNIE SPRZĄTALI TERENY ZIELONE. STRAŻ MIEJSKA GROZIŁA IM MANDATAMI

Co na to firma obsługująca monitoring?

Prezes firmy dowiadując się, że jego pracownicy zażądali od policji 600zł za udostępnienie nagrań z monitoringu był w szoku. Okazało się, że osoba odpowiedzialna za tą sytuację już nie pracuje. Prezes skomentował sprawę:

To jest niemożliwe. Nigdy nie pobieraliśmy opłat od policji za dostęp do jakichkolwiek nagrań. Wkradła się pewna nieprawidłowość z winy naszego pracownika. Mail (z kwotą 600 zł) od pracownika powinien być skierowany do Administracji Osiedla Jana III Sobieskiego w Poznaniu, a nie do Komisariatu Policja na Osiedlu Sobieskiego. Jest to ewidentna pomyłka pracownika, za co przepraszam Komisariat Policji Poznań Północ.

Co więcej, firma nie posiada żadnego cennika. W umowie zawartej ze spółdzielnią również nie ma żadnego zapisują mówiącego o tym, że za taśmy z monitoringu należy zapłacić. Spółdzielnia rozważa zerwanie umowy z firmą ELF24.

Źródło: www.epoznan.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.