Zakupy przez internet – jak nie dać się oszukać?

Zakupy przez internet

Koronawirus nie daje o sobie zapomnieć, a rząd wprowadza kolejne obostrzenia, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się epidemii. W związku z tym od dzisiaj, czyli 7 listopada, większość sklepów zostaje zamkniętych. Warto przypomnieć, że wielkimi krokami zbliżają się Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia jak i Black Friday, a więc czas wzmożonych zakupów. Wiele osób zapewne zdecyduje się na zakupy przez internet. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dać się oszukać?

Zakupy przez internet – jak nie dać się oszukać?

Kupowanie przez internet bardzo często wiąże się ze sporym ryzykiem nie tylko jeśli chodzi o zniszczenia dokonane podczas transportu, ale przede wszystkim dużo łatwiej jest dać się oszukać. Jak więc do tego nie dopuścić? Należy bardzo dokładnie przeglądać oferty, które nas interesują i przede wszystkim – nie dać się skusić wyjątkowo niskiej cenie! Jeżeli cena jest dużo niższa niż w innych sklepach, powinno być to pierwsze ostrzeżenie.

Nie traktujmy tego jak super okazji, tylko trzeba dokładnie poczytać opinie innych internautów na temat tego sklepu. Lepiej stracić 10 prawdziwych okazji, niż raz zostać oszukanym – informuje Leszek Róziecki, naczelnik wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.


ZOBACZ TAKŻE: BLACK FRIDAY 2020 – KIEDY WYPADA I CO KUPIMY TANIEJ?

Przed każdym internetowym zakupem należy zapoznać się z opiniami innych klientów jak i samym profilem sprzedającego lub sklepem. Warto również sprawdzić inne strony, na których znajdują się informacje o sklepie, np. Instagram. Wielu oszustów za pośrednictwem Instagrama proponuje, aby zostać ich ambasadorem i zachęca do zakupu. Profile te mają zazwyczaj niewiele postów, ale czasem nawet setki tysięcy like’ów, które najprawdopodobniej są kupione.

Decydując się na zakup, warto rozważyć formę płatności. Najbezpieczniejsza jest płatność przy odbiorze. Przed dokonaniem przedpłaty należy zweryfikować wszystkie dane. Co więcej, jeśli płacimy kartą płatniczą, zwróćmy uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione.

źródło: rmf24.pl, nowy-sacz.info

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.