Zabraknie szczepień dla Polaków? Brak wolnych dawek!

Zabraknie szczepień dla Polaków

Zabraknie szczepień dla Polaków? Okazuje się, że 3,1 mln dawek zostało już rozdysponowanych. Minister Dworczyk zapewnił jednak, że polski system działa jak najbardziej poprawnie, natomiast problemy wynikają jedynie z braku szczepionek.

Zabraknie szczepień dla Polaków?

Warto wspomnieć, że dokładnie 27 grudnia ubiegłego roku rozpoczęły się w naszym kraju szczepienia na koronawirusa. Pierwsze dawki przyjęły osoby z „grupy 0”, czyli m.in. lekarze, pracownicy szpitali, aptek czy studenci kierunków medycznych. Natomiast od 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia osób z „grupy 1”, czyli m.in. seniorów powyżej 70. roku życia, służb mundurowych i nauczycieli.

W poniedziałek zaczynamy szczepienia populacyjne, seniorów powyżej 70. roku życia w ponad 5 tys. punktów w kraju. Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób – zapowiedział minister Dworczyk.

Okazuje się, że ponad 3 mln Polaków zarejestrowało się lub jest już w trakcie szczepienia. Co za tym idzie, wszystkie dawki zostały już rozdysponowane. Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej zapewniła jednak, że pula szczepionek będzie uzupełniona. Dodała również, że seniorzy zostaną poinformowani o wolnych miejscach na szczepienia.

ZOBACZ TAKŻE: POLSKA: NIE ŻYJE MĘŻCZYZNA, KTÓRY PRZYJĄŁ SZCZEPIONKĘ NA COVID-19

Minister podkreślił również, że braki nie są skutkiem źle opracowanego systemu, a po prostu braku szczepionek.

Gwarantujemy, że każdy senior, który w ten sposób przekaże swoje dane, jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, pracownicy infolinii zadzwonią i zaproponują konkretny termin szczepienia – powiedział.

Podkreślił przy tym również, aby seniorzy nie wychodzili z domów i nie zapisywali się na szczepienie w placówkach. Poradził natomiast, aby próbowali zapisać się telefonicznie. Przypominamy, że wciąż funkcjonuje linia 989, która została stworzona właśnie z myślą o rejestracji na przyjęcie szczepionki. Chęć zaszczepienia można zgłaszać także wysyłając wiadomość SMS na numer 664-908-556 lub za pośrednictwem rządowej strony: gov.pl/szczepimysie.

Apelujemy do seniorów, tych którzy chcą się zarejestrować, aby zgłaszali chęć zaszczepienia się telefonicznie przez sms lub przez internet – podkreślił Dworczyk podczas konferencji prasowej.

źródło: polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.