Wysyłanie listów. Jak długo idzie list polecony i priorytetowy?

Okres wakacyjny się zbliża i zapewne wielu z nas będzie wysyłać pocztówki. Często się jednak zdarza, że to my już zdążymy wrócić znad morza, a nasza kartka dalej krąży po Polsce. Wysyłanie listów może nie jest już na porządku dziennym, jednak nadal to robimy. Jak długo zatem idzie list polecony lub priorytetowy? Sprawdźcie sami!

Jak długo idzie list polecony?

Jeśli zależy nam, aby adresat potwierdził odbiór listu, warto go nadać poleconym. Możemy wybrać jeszcze dwie opcje wysłania takiego listu: ekonomiczną lub priorytetową. Czas dostarczenia zależy właśnie od tego, co wybierzemy. Przesyłka nadana opcją poleconą priorytetową idzie 24 godziny, warunkiem jest wysłanie jej do godziny 15. Wybór listu poleconego ekonomicznego sprawi, że będzie on szedł do 3 dni roboczych.

Jak długo idzie list

List przeważnie trafi w ręce odbiorcy po trzech dniach, od momentu nadania. Oczywiście jest to czas orientacyjny i tak naprawdę nie można go precyzyjnie określić. Kiedy wysyłamy przesyłkę za granicę, możemy się spodziewać jej dostarczenia aż po sześciu dniach roboczych. W okresie świątecznym albo wakacyjnym, oczekiwanie na doręczenie listu również się wydłuża. Jest to spowodowane dużą ilością korespondencji. Stąd bardzo często są opóźnienia.

List priorytetowy cena

Poczta Polska dni 1 kwietnia tego roku, zmieniła cennik przesyłek. Jak możemy się spodziewać, ceny niestety poszły w górę. Co prawda nieznacznie, jednak przy wysyłaniu większej ilości, możemy to odczuć w stanie naszego portfela. Przesyła listowa krajowa nierejestrowana kosztuje:

  • Format S do 500 g – 3,30 zł – ekonomiczna, 4,10 zł – priorytetowa
  • Format M do 1000 g – 4,00 zł – ekonomiczna, 4,70 zł – priorytetowa
  • Format L do 2 000 g – 6,60 zł – ekonomiczna, 7,30 zł – priorytetowa

Koszt przesyłki priorytetowej i ekonomicznej również podrożał:

  • Format S do 500 g – 5,90 zł – ekonomiczna, 8,40 zł – priorytetowa
  • Format M do 1000 g – 6,30 zł – ekonomiczna, 8,70 zł – priorytetowa
  • Format L do 2 000 g – 15,60 zł – ekonomiczna, 18,30 zł – priorytetowa

Poczta Polska na swojej oficjalnej stronie ma dostępny całkowity cennik paczek oraz przesyłek. Jeśli chcecie sprawdzić, ile wyniesie was wysyłanie listów o konkretnych gabarytach, zawsze możecie to sprawdzić. W ten sposób będziecie przygotowani i nie zaskoczy was żadna kwota.

Jeśli kiedyś nadaliście list, a one nigdy nie dotarły koniecznie zajrzyjcie do filmu poniżej!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.