Wyniki 70-letnich badań: właściciele psów żyją dłużej

Właściciele psów żyją dłużej – oto najnowsze wyniki badań, które opublikowano we wtorek. O eksperymencie napisał magazyn wydawany przez Amerykańskie Stowarzyszenie ds. chorób Serca. Udowodniono, że właściciele zwierząt są dużo szczęśliwsi, a ponadto rzadziej chorują. 

Pies lepszy niż związek

Właściciele psów żyją dłużej – do takich wniosków doszli naukowcy. Endokrynolog Caroline Kramer oznajmia:

Po przeprowadzeniu badań możemy z całą stanowczością stwierdzić, że posiadanie psa wpływa na długość życia ich właścicieli

Jak pokazują badania, najczęściej na posiadanie czworonoga decydują się osoby, które nie są w stałych związkach partnerskich albo mieszkają sami w domu. Osoby, które są samotne, a dodatkowo przeszły zawał i mają psa, zwiększają szanse na dłuższe życie aż o 30%. Najczęstszym powodem ludzkiej śmierci jest zawał serca i udar, więc posiadanie zwierzaka może wydłużyć życie milionom osób. W innych badaniach udowodniono, że ludzie izolujący się od społeczeństwa i świata mają zwykle duże problemy zdrowotne. Ich powodami jest właśnie samotność, a pies jest idealnym rozwiązaniem.

ZOBACZ TAKŻE: WŁADZE MADRYTU CHCĄ UŚMIERCIĆ PONAD 12 TYS. PAPUG

70 lat badań

Od dawna oczywiste było, że zwierzęta mają istotny wpływ na jakość życia, zdrowie oraz długość życia. Naukowcy przez blisko 70 lat obserwowali i badali zachowania ludzi, którzy mają psy oraz tych bez zwierząt. W badaniu wzięło udział 4 mln osób z Kanady, Nowej Zelandii, Australii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Lekarze coraz częściej proponują zakup psa jako recepta na zdrowie. Przykładowo częste spacery na świeżym powietrzu obniżają poziom cholesterolu. Po ataku serca częstym powikłaniem jest depresja. Stwierdzono, że posiadacze psów dużo rzadziej zmagają się z depresją i innymi chorobami psychicznymi. Doktor Kramer z Uniwersytetu w Toronto mówi:

Posiadanie psa jest bardzo korzystne dla zdrowia. Ci, którzy posiadają w swoich domach choć jednego czworonoga, mają o 24 proc. większe szanse na uniknięcie śmiertelnej choroby, a co za tym idzie, żyją po prostu dłużej.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.