Wynieśli rzeźbę z muzeum i twierdzą, że jej nie ukradli – film ze zdarzenia opublikowali w sieci

Wynieśli rzeźbę z muzeum

Mężczyźni wynieśli rzeźbę z muzeum, a całość zdarzenia relacjonowali na na żywo w sieci. Złodzieje uważają, że nie ukradli niczego, a jedynie „odzyskali zabytek, który został bezprawnie wywieziony z ich kontynentu w czasach kolonialnych”. Zobacz wideo z tego nietypowego zdarzenia!

Wynieśli rzeźbę z muzeum i twierdzą, że jej nie ukradli

Do niepokojących wydarzeń doszło 10 września. To właśnie wtedy grupa ciemnoskórych mężczyzn postanowiła udać się do muzeum w miejscowości Berg en Dal na wschodzie Holandii i wynieść zabytkową rzeźbę. Całe zdarzenie było przez cały czas relacjonowane na żywo. Co ciekawe, na filmiku widać, że w muzeum znajdowały się również inne osoby. Żadna z nich jednak nie zareagowała. Później okazało się, że władze placówki niemalże od razu zauważyli kradzież, jednak zamiast interweniować na miejscu, zdecydowano się powiadomić o sprawie policję, która była w pobliżu. Nie chcieli bowiem narażać zabytku na jakiekolwiek zniszczenia.

W efekcie aktywiści rzeczywiście wynieśli z Muzeum Afryki rzeźbę pochodzącą z Konga. Ponadto, złodzieje uważają, że do kradzieży w ogóle nie doszło. W załączonym poniżej filmiku powiedzieli, że odzyskali rzeźbę, która została wcześniej bezprawnie zabrana z Czarnego Lądu podczas kolonialnych podbojów i powinna wrócić na swoje miejsce. Argument ten nie przemówił jednak do policjantów, którzy szybko schwytali złodziejów. Co więcej, mężczyźni twierdzą, że podobnie powinno się stać z innymi afrykańskimi dziełami sztuki zabranymi przez Europejczyków i przetrzymywanymi w muzeach. Według miejscowych mediów sprawcami kradzieży są kongijscy aktywiści, którzy zorganizowali wcześniej podobne akcje w muzeach w Marsylii i Paryżu. Warto zaznaczyć, że wobec członków grupy toczy się we Francji śledztwo.

Głos w sprawie zabrały także władze muzeum. Poinformowały, iż skradziony posąg zakupiono w 1968 roku przez ojców z zakonu Ducha Świętego, którzy założyli muzeum w 1954 roku.

Filmik ze zdarzenia możecie obejrzeć poniżej:

ZOBACZ TAKŻE: TURYSTKI NIE WPUSZCZONO DO PARYSKIEGO MUZEUM AKTÓW, BO… MIAŁA ZA DUŻY DEKOLT!

 

 

źródło: youtube.com, polskieradio24.pl, polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.